18.10.2013 | 05:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Moravská vína dobyla Ameriku

Do medailové sbírky našich vinařů přibyla další ocenění. Tentokrát ovládli moravští vinaři kromě jiných i soutěž za „velkou louží“. Úspěchů dosáhla nejen velká vinařství, mnoha oceněními se mohou pochlubit také menší rodinné firmy.

V průběhu letních měsíců se vydala Moravská vína na mezinárodní soutěže do Amerického San Francisca, moravské metropole Brna a Slovinského Mariboru. Naši vinaři opět dokázali, že v celosvětovém měřítku i tak malá země jako je Česká republika může být zdrojem kvalitních produktů a směle konkurovat státům s vyhlášenou produkcí vína.

Velká zlatá pro Moravu
V San Franciscu na soutěži International Wine Competition obhájilo kvalitu svých vín Vinařství Líbal, které za svůj Tramín červený získalo velkou zlatou medaili. Velkou zlatou medailí jsou hodnocena pouze prvotřídní vína s nejvyšším bodovým ohodnocením. V loňském roce získalo Vinařství Líbal toto ocenění za Suavignon. Takový úspěch se zástupcům České republiky na prestižních mezinárodních vinařských soutěžích ještě nepodařil. O zlaté medaile nebyla nouze, Znovín Znojmo, a.s., si odvezl velkou zlatou medaili za Tramín červený, mešní víno, výběr z bobulí 2011, třetí velkou zlatou medaili získal Ing. Richard Tichý za Rulandské šedé, pozdní sběr 2010 a také vinařství Pavlovín, s.r.o., vybojovalo velkou zlatou medaili svým Chardonnay, výběr z hroznů 2011.
Z celkem 4500 vzorků vín bylo 115 zástupců z České republiky a z nich 80 získalo ocenění. Kromě čtyř velkých zlatých medailí se mohou moravští vinaři pochlubit čtyřmi zlatými, 31 stříbrnými a 41 bronzovými.
Putovní soutěž Vinoforum, která má jako hlavní cíl porovnání kvality středoevropských vín s víny z celého světa, proběhla letos ve slovinském Mariboru. Ze 327 vzorků vín od stojedenácti vinařů osmi evropských států, přivezli moravští vinaři celkem 28 medailí a tři tituly Championa z celkových šesti. Na Moravu z Mariboru dorazilo pět zlatých, dvacet stříbrných a tři bronzové medaile.
Nejlepším bílým suchým vínem a titul Championa získal Suavignon šedý 2009 Vinařství Josef Valihrach. Stejné vinařství si odvezlo ještě jeden titul Championa za nejlepší bílé sladké víno Rulandské šedé 2007. Cenu nejlepší červené víno se porota rozhodla udělit vinařství LIVI, s.r.o., za Rulandské modré 2008.

Sauvignon Forum 2012
Mezinárodní soutěž Suvignon Forum 2012, která se letos konala v Brně, proběhla poprvé za šest let její existence pod garancí Mezinárodní organizace pro víno a vinohradnictví – OIV (l´Organisation internationale de la vigne et du vin), čímž se soutěži dostalo statutu jedné z nejvyšších soutěží vín jako jsou MUNDUS Vini v Neustadtu, Les Grands Concours du Monde ve Štrasburku, Vinalies Internationales v Paříži nebo Mondiales des Vins v Québecu.
Z celkových 464 vzorků ze sedmnácti zemí vybíralo šest sedmičlenných odborných komisí ty nejlepší. Nejpočetnější zastoupení měla Česká republika s celkem 270 vzorky. Nejvíce vzorků bylo z roku 2011, který evropským vinařům přál. Hojně byly zastoupeny také vzorky ročníku 2009, zejména v kategorii červených vín.
Šampionem mezi bílými víny byl zvolen Sauvignon 2011 moravské zemské víno z vinařství Hany a Františka Mádlových. Šampionem červeného vína se stal PLATO Cabernet Sauvignon 2009 vinařství ADIR Winery, Kerem Ben Zimra, Izrael Vítězem kategorie polosuchých vín se stalo Rulandské bílé 2011 pozdní sběr vinařství Víno Hruška s.r.o., v kategorii polosladkých vín vyhrálo Chardonay Flower Line 2011 pozdní sběr vinařství Mikrosvín Mikulov a.s., v kategorii růžových vín bodovalo vinařství Štěpán Maňák se svým Rulandským modrým 2011 klaret výběr z hroznů.
S přibývajícími oceněními naši vinaři dokazují zvyšující se kvalitu českých a moravských vín, kdy se již mohou řadit mezi absolutní evropské špičky. O záštitu nad prezentací vín na soutěžích se postaralo Národní vinařské centrum za finanční podpory Vinařského fondu.

Podle tiskových zpráv Vinařského centra zpracovala
Daniela Urešová

Více informací naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 9/2012.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down