03.04.2024 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Monitoring škůdců polní zeleniny ve 14. týdnu

Nezakryté porosty a sadba brukvovité zeleniny jsou ohroženy řepkovými škůdci (krytonosci, dřepčík olejkový), s oteplováním půdy postupně migrují k povrchu drátovci. Lokálně mohou škodit další přezimující nebo časně jarní druhy (housenky osenic a další půdní škůdci, třásněnky, háďátko zhoubné). Předpovídané vysoké teploty v druhé polovině týdne jsou vhodné pro přelet škůdců, před zakrytím výsadeb textilií zkontrolujte, zda s rostlinami nezakrýváte i škůdce.

I v letošním roce by měl pokračovat monitoring škůdců zeleniny v rámci projektu NAP (Národní akční plán k bezpečnému používání pesticidů).

První letošní monitoring

Jaro je teprve v počátku a po další „nenormální“ zimě se nedá předpovědět, jací škůdci s úspěchem přezimovali a na co se připravit. To bude, obdobně jako v předchozích letech, záležet nejen na průběhu zimy, ale i jarním období, které ovlivňuje úspěšnost líhnutí. Na některých pozemcích se již projevuje sucho ve vrchní vrstvě půdy, které má negativní vliv nejen
na vzcházení rostlin, ale i na líhnutí druhů zimujících v půdě (např. pupárií květilek a kukel můr).
Z přezimujících polyfágních škůdců se s ohříváním půdy bude zvyšovat aktivita drátovců. Ti se stěhují z hloubky, kde přezimovali, k povrchu. Po jaru jsou vyhládlí a larvy kovaříka začoudlého ještě dokončují žír před tím, než se zakuklí (jsou o to hladovější). Na některých lokalitách mohou škodit přezimující housenky osenic.
U brukvovité zeleniny jsou největším rizikem krytonosci a dřepčík olejkový, kteří kladou vajíčka do rostlin brukvovitých rostlin a napadení larvami se projeví až se zpožděním několika týdnů. Larvy se z řapíků listu postupně prokoušou například až do kedlubnu, kde vytvářejí chodbičky s tmavě zbarveným okolím žíru. Pod zakryté plochy netkanou textilií se dostávají nekvalitně zatíženými konci textilie.
Na cibuli přezimují třásněnky, které většinou nepřekračují práh škodlivosti. V jarním období poškozuje česnek houbomilka česneková, která klade vajíčka již v březnu a v současné době je již většina vajíček vykladena.

Rizikoví jsou krytonosci, dřepčíci, drátovci, housenky a třásněnky.*

Zdroj: VÚRV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down