13.09.2023 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Monitoring škůdců polní zeleniny – 37. týden

Tento týden dominuje porostům molice, část dospělců začíná přeletovat na zimní hostitele a může napadnout zeleninu i ve značné vzdálenosti od původních porostů. Z napadených rostlin se budou líhnout dospělci i ve skladech. Dřepčíků je méně, ale na některých lokalitách přetrvává škodlivý výskyt. Početnost zápředníčků a bělásků zůstává stejná, škodlivé výskyty housenek zatím nezjištěny. Začíná nálet mšice broskvoňové, která je významný přenašeč virů. Místy na okrajích škodí plzáci a vzrůstá aktivita drátovců.

V brukvovité zelenině byly zaznamenány tento týden na sledovaných plochách nad prahem škodlivosti pouze molice. V některých lokalitách ale může přetrvávat vysoký výskyt dřepčíků, kteří migrují krajinou a hledají vhodné porosty. Početnost závisí na zdrojích v okolí a přítomnosti mladých řepek a hořčic. Vracejí se dospělci dřepčíka olejkového, kteří se mohou prožrat i do velkých hlávek zelí. Místy je vyšší početnost zápředníčků, na podzim se snižuje intenzita ochrany proti dalším škůdcům, a tak mohou housenky škodit i při nižším výskytu dospělců, stejně jako bělásci. Jednotlivě se vyskytují dospělci třásněnek, občas i vrtalek. Někde přežívají malé kolonie mšice zelné, ale ve většině porostů dospělci ani nymfy nejsou. Objevují se první dospělci mšice broskvoňové, ale na brukvovité zelenině, narozdíl od řepky, zpravidla neškodí, přenos viróz je významný v jiných zeleninách.

Ostatní zelenina


U ostatní zeleniny mohou třásněnky škodit na starších porostech cibulovin, vzcházející cibule s jedním tenkým listem pro ni není zatím atraktivní. Končí hlavní část náletu osenice polní, početnost je průměrná až podprůměrná, riziko škod je obecně nízké, ale s ohledem na rozvleklost náletu se může lokálně přemnožit. S koncem léta se začínají přesouvat k povrchu drátovci, kteří mohou poškodit brambory a další podzemní části rostlin. Vlhká půda vyhovuje pochmurnatce, monitorovat výskyt dospělců na žlutých lepových deskách. Na okrajích mohou škodit plzáci.

Pracovníci výzkumného týmu Integrovaná ochrana zemědělských plodin proti škůdcům, z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v.v.i. v Praze-Ruzyni společně s týmem z České zemědělské univerzity v Praze provádějí týdenní monitoring chorob a škůdců polní zeleniny (od 1. dubna do 31. října) pro potřeby členů Zelinářské unie Čech a Moravy i dalších pěstitelů zeleniny. Garant za hmyzí škůdce je Ing. Holý, Ph.D., za oblast chorob doc. Ing. Jan Kazda, CSc.

Zdroj: VÚRV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down