20.08.2023 | 05:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Demonstrační pozemek ČZU slouží pro studenty i výzkum

Polní den Demonstračního a pokusného pozemku Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů (FAPPZ) na České zemědělské univerzitě v Praze (ČZU) v druhé polovině června byl tradičně přehlídkou bohatého sortimentu polních plodin, zeleniny, ovoce, LAKR a dalších rostlin. Účastníci mohli porovnat účinnost a selektivitu herbicidů v porostech pšenice, kukuřice a polní zelenině, prohlédnout si sbírku významných i méně častých plevelů a dozvěděli se o technologii pěstování vybraných druhů zeleniny a ovoce.

Úvodního slova se ujal tradičně děkan FAPPZ prof. Ing. Josef Soukup, CSc. Vyzdvihl praktickou stránku využití demonstračního a experimentálního pozemku ČZU katedrami FAPPZ a připomněl i návaznost na nově vybudovaný Potravinářský pavilon – výukové centrum zpracování zemědělských produktů. Současně pogratuloval teď už prof. Ing. Miroslavu Jursíkovi, Ph.D., vedoucímu Demonstračních a experimentálních pracovišť (DEP) FAPPZ, k získání čerstvého profesorského titulu.

Demonstrační pozemek

Na sedmihektarovém pozemku obdělávají pracovníci ČZU spolu se studenty, kteří sem chodí na praxi, pět hektarů orné půdy. Vedle nejrůznějších pokusů v polních plodinách tu pěstují zeleninu, ovoce a květiny. Produkci si mohou zájemci koupit v prodejním stánku v areálu univerzity. Výdělek z prodeje vypěstovaných produktů pokrývá veškeré provozní náklady. Studenti mohou na demonstračním pozemku využít ke studiu parcelky s běžnými zemědělskými plodinami, meziplodinami, široký sortiment plevelných druhů, ale také parcely, které nejsou ošetřovány žádnými pesticidy a kde jsou k vidění běžné choroby a škůdci polních plodin. Odborníci z FAPPZ na polním dnu prezentovali své vědeckovýzkumné činnosti, včetně pokusů, které zde probíhají. Nechyběla ani ochutnávka produktů vypěstovaných na pozemku.*

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 8/2023.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down