15.06.2022 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Monitoring škůdců polní zeleniny – 24. týden

Pokračuje migrace molice vlaštovičníkové, objevuje se poškození od housenek zápředníčka a můr. Do brukvovité zeleniny naletují další mšice, ale kolonie zatím sporadicky, třásněnek ubylo. Riziková zůstává mandelinka bramborová. Ustává nálet můr, ale v porostech jsou nadále vajíčka a housenky. Pondělní silné srážky smyly z rostlin pouze část škůdců, hodinu po dešti, po vyjasnění, se znovu obnovil přílet molic a mšic do porostů. Předpovídané vysoké teploty urychlí vývoj i migraci škůdců a zkomplikují použití pyretroidů.

Brukvovitá zelenina – pokračující migrace molice vlaštovičníkové nahradila ztráty jedinců po předchozím ošetření, pokud se na pole nejde krátce po aplikaci, může se zdát, že ochrana nefungovala. Líhnou se nové housenky zápředníčka, na neošetřovaných porostech krátce před sklizní je viditelné poškození listů s několika housenkami/list, housenky z první vlny se začínají kuklit, líhnutí nových zápředníčků bude pokračovat z předchozího kladení. Housenky můr jsou méně významné než zápředníček, v porostech se nacházejí nové snůšky, budou škodit i nadále. Třásněnek ubylo, nejspíše v důsledku ochrany proti molici. Ubylo i mšic, které jsou citlivější k ochraně než molice, starších kolonií je minimum, převažují nově přilétlí dospělci. Dřepčíci témě nejsou.
Ostatní zelenina – přetrvává tlak mandelinek, po ošetření naletují noví dospělci. Na cibuli jsou třásněnky, které mohou na porostech z podzimu škodit. Končí let osenice polní, početnost v lapácích je spíše podprůměrná, poškození housenkami je méně rizikové, ale v oblastech škodlivého výskytu je třeba náchylné plodiny (např. celer) kontrolovat do konce června. Na chřestu se vyskytují dospělci a vajíčka chřestovníčka obecného. Na řepě místy mšice maková.*

Zdroj: www.vurv.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down