07.06.2023 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Monitoring škůdců polní zeleniny – 23. týden

Silnější srážky začátkem týdne mohly negativně ovlivnit některé drobnější škůdce (třásněnky, mšice), ale ukončením sucha přispěly k podpoře škůdců, kterých bude přibývat. Počasí má být teplé, pro hmyz příznivé, pouze přívalové deště z bouřek mohou lokálně zredukovat početnost škůdců. V porostech přibývá zápředníčků, brzy se objeví housenky. Naletují další mšice, kolonie se postupně rozrůstají, jejich nepřátel zatím mnoho není. Objevují se vajíčka můr. Třásněnek ubylo, ale po deštích mohou naletovat nové. Početnost dřepčíků zůstává podprůměrná. Lokálně poškození řapíků larvami krytonosců.

Přetrvávají rozdíly mezi oblastmi v početnosti škůdců (např. dřepčíků), obdobně jako v loňském roce. Teplá zima a chladné jaro promíchaly výskyt některých jarních druhů s letními, než se to v průběhu června srovná, může některý škůdce překvapit – nepodcenit monitoring. Přetrvává nízký výskyt užitečných organismů, to může přispět k rozvoji některých škůdců.
Brukvovitá zelenina – lokálně významní zůstávají jen dřepčíci, v některých porostech početní motýli zápředníčků, příští týden by již mohly škodit housenky. Třásněnek ubylo, někde jsou na listech mšice broskvoňové, naletují noví dospělci. Objevují se první vajíčka můr. Na jedné lokalitě zjištěno poškození řapíků larvami krytonosců. Početnost škůdců bude vzrůstat (mšice, housenky různých druhů motýlů). Na listech dospělci nové generace vrtalek.

Ostatní zelenina – přibývá mšic a kyjatek v různých plodinách, někde jsou regulovány predátory a parazitoidy. Početnost třásněnek na cibuli v závislosti na intenzitě ochrany, při vyšším výskytu poškození vzhledu listů, objevují se i v dalších plodinách. Na chřestu dospělci a vajíčka chřestovníčka obecného. V zemi škodí drátovci. Létají dospělci kovolesklece gama a můr, včetně osenice polní. Na celeru miny vrtule celerové.*

Zdroj: VÚRV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down