20.07.2021 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Monitoring škůdců polní zeleniny

Přinášíme aktuální zprávy z monitorování škůdců polní zeleniny publikované Výzkumným ústavem rostlinné výroby, v. v. i., v Praze-Ruzyni, jež mají za cíl informovat pěstitele o škůdcích, kteří se aktuálně vyskytují na polích ve vyšších počtech a kteří mohou představovat riziko pro pěstované rostliny.

Výskyt škůdců na zelenině v průběhu 29. týdne. Početnost škůdců nadále podprůměrná, novou migrační vlnu může podpořit pěkně počasí v tomto týdnu. Lokálně nad prahem škodlivosti pouze zápředníček, dřepčíci a mandelinka bramborová. Končí přelet molice vlaštovičníkové z řepek, ale začínají se líhnout první dospělci z generace na brukvích. Začíná se líhnout další generace zápředníčka. Housenek můr ubývá, většinou již neškodí. Lokálně jsou krytonosci.

Brukvovitá zelenina – začíná se líhnout nová generace molice vlaštovičníkové vyvinutá na zelenině, doporučení  - zaorat napadené porosty co nejdříve po sklizni, ať nejsou zdrojem molic. Migrace z řepek končí. Místy škodí housenky zápředníčka, líhnou se dospělci další generace. Můr ubývá, housenek je v porostech málo. Někde mohou škodit i bělásci. Mšice zelná pokračuje v náletu, ale kolonie jsou ničeny užitečnými organismy. Lokálně jsou rizikoví dřepčíci a krytonosci, kterých postupně ubývá. Pokračuje kladení květilky zelné, na listech byly zaznamenány plošné miny vrtalek. V hlávkách zelí jsou příznaky poškození sání od třásněnek z dřívějšího období, nyní se v porostech vyskytují v minimálních počtech. Ostatní zelenina – kromě mandelinky bramborové a třásněnek je výskyt škůdců velmi nízký. Na květech se objevují dospělci kovaříka začoudlého – podle početnosti lze odhadnout, zda tento druh na lokalitě škodí, nebo drátovci patří jiným druhům kovaříků. Deštivé a vlhké počasí podporuje rozvoj chorob, v letošním roce bude vyšší výskyt různých saprofágních druhů, vyvíjejících se v hnijící zelenině – nejsou příčinou hnilob (neškodí).
Pracovníci výzkumného týmu Integrovaná ochrana zemědělských plodin proti škůdcům, z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., v Praze-Ruzyni provádějí týdenní monitoring škůdců polní zeleniny (od 1. dubna do 31. října) pro potřeby členů Zelinářské unie Čech a Moravy i dalších pěstitelů zeleniny. Garant: dr. K. Holý

*

Zdroj: ÚKZUZ

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down