06.04.2022 | 03:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Monitoring škůdců polní zeleniny – 14. týden

S ohledem na nízké teploty vzduchu i půdy lze v tomto týdnu očekávat nízkou aktivitu
škůdců. S oteplením půdy začnou k povrchu migrovat drátovci a housenky můr. Na ozimé
cibuli jsou dospělci třásněnek a další budou naletovat ze zimovišť. Na česneku může
pokračovat kladení houbomilky česnekové.

V letošním roce by měl znovu probíhat monitoring škůdců a užitečných organismů v porostech polní zeleniny podpořený z prostředků MZe – NAP: Cíl I. Omezení rizik spojených s používáním přípravků. Nástup jara je pozvolný, jsou proto patrné rozdíly mezi regiony (1–2 týdny), jak v kvetení stejných druhů, tak i ve výskytu škůdců. Při současných nízkých teplotách jsou škůdci neaktivní, ale po oteplení opět začnou sumovat efektivní teploty (SET) a přeletovat ze zimovišť do porostů zelenin. Neděravá netkaná textilie chrání dostatečně mladé porosty před náletem škůdců, ale nezabrání výskytu škůdců v půdě (drátovci, housenky osenic).

Drátovci – larvy kovaříků – s oteplením půdy začnou migrovat k povrchu. Dospělci jarních druhů se líhnou již v dubnu. U mladých rostlin může dojít k úhynu, u starších rostlin k poškození podzemní konzumní části. Monitoring – půdní výkopky nebo návnady. Ochrana – na pozemky s drátovci nedávat citlivé plodiny (brambory, salát, kořenová zelenina, cibule…). V závislosti na plodině a registraci je možné použít granulované insekticidy, moření sadby nebo osiva.

Housenky osenic – housenky osenic přezimují a na jaře pokračují v žíru. Monitoring – půdní výkopky. Při výskytu požerků hledat v blízkosti poškozených rostlin housenky. Ochrana – na pozemky s osenicemi nedávat rané druhy. Provést ošetření ve večerních/nočních hodinách, kdy jsou housenky aktivní – za vyšších teplot.

Houbomilka česneková – dospělci začínají naletovat do porostů již v březnu. Škodlivost lokální, v závislosti na zdrojích napadení. Monitoring – odchyt dospělců do žlutých misek/na lepové desky. Bílá vajíčka na rostlinách česneku, zpravidla ve spodní části. Ochrana – na menších plochách s pravidelnou škodlivostí zabrání nakrytí netkanou textilií samicím v kladení vajíček. Chemická ochrana se provádí proti dospělcům před vykladením vajíček.

Třásněnky – na cibuli z podzimu přezimují dospělci, na sledovaných lokalitách v nízkých počtech. Monitoring – dospělci ukryti mezi nahloučenými listy nebo volně na listech. V místě sání černé kupičky trusu. Ochrana – pouze při vysokém výskytu při poškození listů sáním.

Užitečné organismy – v chladném počasí jsou dospělci schovaní v úkrytech. Po oteplení lze pozorovat na povrchu půdy pobíhající dospělce střevlíků, někde se mohou ve větším množství vyskytnout různé druhy samotářských včel, některé hnízdí i v půdě.*

Zdroj: VÚRV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down