08.09.2023 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Monitoring chorob a škůdců polní zeleniny - 36. týden

S návratem teplého počasí se vrátili dřepčíci rodu Phyllotreta, ke kterým se občas přidává dřepčík olejkový. Létají dospělci poslední generace zápředníčka polního, početnost bývá nižší než u předchozích generací, ale při nižší intenzitě ochrany mohou lokálně škodit, stejně jako bělásek. Molice zůstává na podobné úrovni, početnější je v dříve napadených porostech. Slunečné počasí zbrzdilo přesun plzáků do porostů z okolní vegetace, riziko škod je nižší. Koncem léta se začínají k povrchu přesunovat drátovci. Vlhká půda podporuje výskyt pochmurnatky.

Brukvovitá zelenina

Obnovila se migrace dřepčíků, kteří mohou poškodit i zeleninu krátce před sklizní. Početnost závisí na zdrojích v okolí a přítomnosti mladých řepek a hořčic. Vracejí se dospělci dřepčíka olejkového, kteří se mohou prožrat i do velkých hlávek zelí. Místy je vyšší početnost zápředníčků, na podzim se snižuje intenzita ochrany proti dalším škůdcům, tak mohou housenky škodit i při nižším výskytu dospělců, stejně jako bělásci. Početnost molic je podobná minulému týdnu, závisí na napadení porostů v předchozím období. Jednotlivě se vyskytují dospělci třásněnek, občas i vrtalek. Někde přežívají malé kolonie mšice zelné, ale ve většině porostů dospělci ani nymfy nejsou.

Ostatní zelenina

Sklizeň ukončila ochranu proti třásněnkám na cibuli, kterým se opět v teplém a suchém roce dařilo, vzcházející cibule s jedním tenkým listem pro ni není zatím atraktivní, stěhuje se do okolí nebo na nesklizené starší porosty cibulovin. Pokračuje nálet osenice polní, početnost je průměrná až podprůměrná, riziko škod je obecně nízké, ale s ohledem na rozvleklost náletu se může lokálně přemnožit. S koncem léta se začínají přesouvat k povrchu drátovci, kteří mohou poškodit brambory a další podzemní části rostlin. Vlhká půda vyhovuje pochmurnatce, monitorovat výskyt dospělců na žlutých lepových deskách.*

Zdroj: ÚKZÚZ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down