Modrá fólie na fóliovníky

Proč právě modrá barva?Nebude pod fólií tma? To jsou nejčastější dotazy pěstitelů při setkání s novou fólií modré barvy na fóliovníky SUN SELECTOR BLUE od firmy Ginegar. Tato netradiční barva vzbudila zájem nejen na zahrádkách prvních pěstitelů, kteří ji mají možnost využívat již třetí sezónu, ale i na výstavě Zahrada Čech v Litoměřicích, kde byla poprvé představena.

Jaké jsou výhody a přednosti tohoto materiálu?
Největším kladem se v loňském horkém létě projevila vlastnost, se kterou jsme v našich klimatických podmínkách ani příliš nepočítali. Při vysokých teplotách, které trvaly nebývale dlouhou dobu, nedocházelo k takovému přehřívání vnitřního prostoru fóliovníku jako pod průhlednými fóliemi. Teploty byly o několik stupňů nižší, což se příznivě projevovalo na stavu porostu. O tom, že tento rozdíl v teplotách nebyl zanedbatelný, se mohli přesvědčit i návštěvníci zmíněné výstavy, kde v těsném sousedství měla konkurenční firma fóliovník s kašírovanou fólií. Vysvětlení tohoto jevu je poměrně jednoduché, bílé světlo se skládá z celého spektra barev. Po průchodu fólií se část přemění na tepelné infračervené záření a vytváří se tolik známý skleníkový efekt. Modrá fólie působí jako filtr, který posune část spektra do modré barvy a na přeměnu v tepelné záření jej zbude méně.
Modrá barva je na opačné straně spektra než červená. Po ní následuje infračervená a s tím souvisí další výborná vlastnost fólie. Výzkumy potvrdily, že rostliny nevyužívají k fotosyntéze celé spektrum světla rovnoměrně.
Nejvíce je využita červená a modrá složka světla a nejméně zelená a žlutá. Proto se u některých výrobců setkáváme i s fólií barvenou do červena, růžova a oranžova, kde může ovšem docházet k nežádoucímu přehřívání.
Modrá fólie umožňuje maximální využití světla potřebného k fotosyntéze a zároveň nedochází k přehřívání.
I přes vizuální tmavší složení propouští podle údajů výrobce stejné množství světla,
tj. 88 %.
Během vegetace se potvrdila i nižší spotřeba zálivkové vody.
Fólie má rovněž třívrstvé uspořádaní. Vrchní vrstva obsahuje složku proti UV záření, která jí zajišťuje ochranu minimálně na 5 let, v praxi je tato doba podstatně delší a zkušenosti ukazují, že se může pohybovat mezi 8 – 10 lety. Střední vrstva obsahuje látku, která snižuje tepelné vyzařování asi o 20 %, což se velmi příznivě projevuje na jaře. Při ranních poklesech teplot je pod touto fólií teplota o 2 – 4 stupně vyšší.
Třetí vnitřní vrstva zabraňuje srážení vody do kapiček, voda stéká jako po skle, nedochází k zakapávání studené vody do rostlin a snižuje se výskyt houbových chorob.
Další vynikající předností je, že modrá barva dezorientuje hmyz, snižuje nebo potlačuje jeho vývoj, zejména molice, třásněnky, a svilušky. Rovněž má omezovat vývoj houbových chorob, v důsledku nižšího výskytu hmyzu i menšího šíření virových chorob. Velmi pozitivní reakce jsou z řad drobných pěstitelů a zahrádkářů, kde je tlak na co nejmenší spotřebu postřiků proti škůdcům. Tato fólie najde zřejmě širší uplatnění u šlechtitelů a množitelů, kteří musí přísně dbát, aby se nerozšířil škodlivý hmyz. Stejně tak i opylovači, kteří mohou ohrozit výsledky křížení. Včely do těchto fóliovníků nechtějí létat, pokud se tak stane, snaží se ihned vyletět ven. Jsou dezorientovány a mohou i hynout. Spolehliví opylovači jsou tak čmeláci, které je možné dle potřeby na umělé opylení pěstovat.
Pro své vynikající vlastnosti se jistě fólie SUN SELECTOR BLUE rozšíří nejen na naše zahrádky, ale i k profesionálním pěstitelům zeleniny a květin.

Komentáře ke článku 4

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *