Modrá barva je Popelkou

Floristé, kteří ve své tvorbě dávají přednost nebarveným květinám, mají omezený výběr v sušině. Modře kvetoucích rostlin, ať pěstovaných, nebo volně rostoucích v přírodě, které se hodí k sušení je skutečně málo.

Chrpa, levandule, ostrožka, … Proto, najdeme-li v obchodě se semeny modré květiny určené pro suchou vazbu, jásáme. Obzvlášť, jedná-li se o trvalku.
„Na sklonku roku 1999 jsem objevila v jednom zahradnictví několik stojanů s anglickými semeny,“ vzpomíná českobudějovická květinářka Helena. „Vedle směsi amarantu bordového a zeleného a semen dalších už poměrně i u nás dostupnějších druhů jsem koupila na zkoušku i jeden sáček s obrázkem nebesky modrých květů. Název Catananche caerulea mi nic neříkalo. Semena jsem na jaře předpěstovala a pro sazenice jsem našla hezké slunné místo. Hned první sezóna mne překvapila. Vyrostl trs úzkých dlouhých listů a zanedlouho se objevily první květy. Na zkoušku jsem je usušila. Dopadlo to dobře, a tak je používám do vazeb,“ říká a ukazuje jednak svazek usušených modrých kvítků a pak snop obilí, do kterých květy v kombinaci s oranžovými používá. „Zákazníci v poslední době modrou barvu poměrně dost žádají, a tak jsem ráda, že jim mám co nabídnout,“ dodává ve své prodejně Helena.
Catananche caerulea na záhonu a v usušené podobě (foto Emílie Michalová)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *