Modernizace vozovny Slovany v Plzni

Odpovědný přístup k výstavbě v centru města, který má značný vliv na omezení tepelného ostrova. Vedle plošně rozsáhlé realizace zelených střech na halách vozovny hodnotíme velmi pozitivně komplexnost projektu z hlediska nakládání s dešťovou vodou. takto hodnotila porota Adapterra awards projekt Modernizace vozovny Slovany v plzni, který od ní získal cenu v kategorii Pracovní prostředí.

V roce 2023 dokončili Plzeňské městské dopravní podniky jednu z největších stavebních výzev za posledních několik desetiletí – rekonstrukci tramvajové vozovny Slovany. Celkový přístup k přestavbě vycházel z myšlenky, že pokud chce město zachovat areál vozovny na stávajícím místě, musí omezit jeho negativní důsledky pro okolí a přebudovat zastaralý areál na moderní základnu pro veřejnou dopravu. Nový areál vybudovaly v duchu modrozelené infrastruktury a odpovědného nakládání s dešťovou vodou. Zahrnuje 13,5 tisíc m² zelených extenzivních střech, myčku pro ekologické mytí tramvají, snížení hlukové zátěže pro okolní zástavbu a množství spotřebované energie. V neposlední řadě vytvořily moderní zázemí pro zaměstnance.

Nové haly vybudované na původní rozloze areálu spolu s administrativní budovou jsou koncipovány tak, aby chránily obyvatele před hlukem. Střechy a fasády byly ozeleněny s ideou zadržovat z nich dešťovou vodu. Plochy extenzivních střech jsou tvořeny nopovou fólií a vrstvou substrátu o mocnosti 8cm. Na něj byly položeny rozchodníkové koberce o výšce 3-5 centimetrů. Střechy jsou schopné zadržet až 15 litrů vody na 1 m². Přebytečná voda protéká do podzemních akumulačních nádrží. Ta je následně využívána k mytí tramvají nebo případné závlaze přilehlé zeleně. Celý systém snižuje zatížení kanalizační sítě a zároveň je pro dopravní podnik úsporným opatření, jelikož významně snižuje spotřebu pitné vody.

Zdroj: Nadace Partnerství – Adapterra Awards

Foto: Nadace Partnerství – Adapterra Awards, Vojtěch Herout

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down