31.05.2006 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Moderní profesionálové se zázemím a bohatou tradicí

Značka John Deere, založená v roce 1837, se péči o travnaté plochy věnuje více než 40 let. V roce 1963 posadila sekáče trávy na malý traktor – model 110 – s žacím ústrojím mezi nápravami. S touto rozměry malou, ale významem převratnou novinkou zaznamenala obrovský úspěch. Získané poznatky i prostředky vždy investuje do dalšího výzkumu a vývoje. Díky tomu je v oboru péče o travnaté porosty v celosvětovém měřítku, podobně jako v oblasti zemědělské techniky, naprostou špičkou.

Vyspělost techniky John Deere si nejlépe přiblížíme na konkrétních strojích. Například třírotorové žací ústrojí John Deere, vyrobené z legendární oceli 7-Iron, je vůbec nejodolnějším a nejspolehlivějším na světě. Jeho kryt má největší vnitřní hloubku, umožňující napřímení porostu pro hladký a rovný řez i při práci v přerostlé, mokré a husté trávě. Hloubka krytu téměř 15 cm zároveň umožňuje dosáhnout vysokých pracovních rychlostí do 20 km/h, což při záběrech 1,52; 1,58 a 1,83 metru znamená již velmi slušnou hodinovou výkonnost. Vnitřek krytu má naprosto hladký povrch bez rohů či zákoutí, takže na něm neulpívá žádná posečená hmota. Výšku sečení lze velmi snadno nastavovat v rozmezí 25 až 152 mm, přičemž díky opěrným kolům nože bezchybně kopírují terén a nastavená výška sečení zůstává rovnoměrná. Žací ústrojí je kyvně uchyceno prostřednictvím čepů a lze jej snadno připojit i odpojit bez nutnosti použití jakéhokoliv nářadí. Speciální variantou pro zvláště členité terény je verze V-Flex, jejíž sekce se mohou v příčném směru vzájemně naklánět.
Žací ústrojí John Deere jsou všestranná. Dokonale mulčují, sbírají posečenou hmotu do zásobníků o objemu až 600 litrů nebo ji mohou také řádkovat výhozem do boku.
Čelní žací stroje
Ideálním protějškem pro maximální využití předností popisovaného žacího ústrojí jsou čelní žací stroje John Deere 1435 (s pohonem 4 x 2) a 1445 (pohon všech kol pro svažité či podmáčené terény). Jde o techniku určenou pro profesionální nasazení, výkonnou, hospodárnou, pohodlnou a spolehlivou. Při celodenních směnách ocení obsluha pohodlí měkce polstrovaného sedadla, nastavitelného výškově i podélně s možností seřízení intenzity tlumení rázů. Sklopný sloupek umožňuje nastavení polohy volantu, aby padl přesně do ruky. Komfort obsluhy podtrhuje jedinečné ovládání pojezdu vpřed-vzad Twin Touch s dvojicí pedálů pro pravou nohu, umístěných těsně vedle sebe. Sešlápnutím levého se rozjedete vpřed, přešlápnutím na pravý směrem vzad, rozjezdy i zpomalení jsou krásně plynulé a jemné. Při nepříznivém počasí zajistí příjemné pracovní prostředí útulná, prostorná a cele prosklená kabina, dodávaná na přání.
Čelní žací stroje John Deere pohánějí úsporné čtyřtaktní vznětové tříválce o výkonech 24 koní (typ 1435) a 31 koní (typ 1445). Základem jejich spolehlivosti a životnosti je prostorový rám, zajišťující vysokou odolnost proti krutu a nízké těžiště, dovolující sečení i ve velmi svažitém terénu. Bezpečnosti práce přispívá také fakt, že zadní část stroje s řízenou zadní nápravou přesně kopíruje pracovní záběr stroje – řidič se může soustředit jen na žací ústrojí před sebou a má jistotu, zádí stroje o nic nezavadí. Sečením ale možnosti těchto strojů nekončí. Například v zimě lze místo žacího ústrojí dopředu osadit radlici nebo rotační zametací kartáče pro odklízení sněhu či nečistot a volitelný zadní závěs umožňuje připojení přívěsu.
Všestranní pomocníci
Čelní žací stroje John Deere toho zvládnou dost, pravdou však je, že jejich hlavním polem působnosti je sečení, zejména mulčování. Jsou uživatelé, kteří od svého žacího stroje požadují více, například objemnější zásobník na posečenou hmotu nebo větší všestrannost.
Přesně pro ně jsou určeny traktory John Deere řady X700. S třírotorovým žacím ústrojím o záběru až 1,58 metru jsou také výkonnými sekáči, k tomu navíc přidávají sběrný zásobník až na 1000 litrů, který mohou zdvihnout a vysýpat přímo na přívěs až z výšky 2,15 metru. Kromě toho zvládnou běžnou přípravu půdy v záhonech, kultivaci, ošetřování rostlin a práci s čelním nakladačem.
Všestrannost traktorů John Deere řady X700 vychází z široké palety doplňkové výbavy. Mohou být osazeny zadním tříbodovým závěsem kategorie 0 nebo 1 a vývodovým hřídelem s 540 ot./min, ovládaným hydraulickou spojkou, dále předním rychloupínacím závěsem či předním závěsem kategorie 0 a vývodovým hřídelem se 2000 ot./min, dvěma vnějšími hydraulickými okruhy, kabinou apod. Ani zde jejich možnosti nekončí – můžete volit mezi zážehovým (výkon 23 koní) či vznětovým motorem (výkon 24 koní), mezi pohonem zadní nápravy nebo variantou 4 x 4 s připojováním pohonu předních kol přímo za jízdy a uzávěrkou diferenciálu. Automatická hydrostatická převodovka je vybavena tempomatem a ovládána již zmiňovanou dvojicí pedálů Twin Touch. Samozřejmostí je komfortní odpružené sedadlo, sklopný sloupek volantu, snadné ovládání výšky sečení otočným ovladačem na středovém tunelu a přehledná přístrojová deska se všemi potřebnými ukazateli. Takřka neomezené možnosti traktorů John Deere řady X700 se k vám dostávají v moderním designu, který sklízel vavříny na světových výstavách.
Legenda spolehlivosti
Dnes jsme si představili dva zástupce, reprezentující pouze zlomek bohatého sortimentu zahradní a techniky John Deere, který čítá široké spektrum mechanizace od ručně vedených motorových sekaček přes skarifikátory, zahradní a parkové traktory až po komunální traktory řady s výkonem 53 koní.
Představení by nebylo úplné bez zmínky o husté prodejní a servisní síti středisek John Deere po celé České republice. S technikou John Deere automaticky získáváte zázemí odborné servisní pomoci, zajišťované nejmodernějšími diagnostickými metodami a továrnou školenými mechaniky.
„Nikdy bych nepropůjčil své jméno výrobku, který by v sobě neměl to nejlepší, co ve mně jest“, prohlásil před téměř 170 lety kovář John Deere, jehož jméno dnes zdobí největšího výrobce zemědělské techniky na světě. A jelikož je u zahradní techniky, stejně jako u zemědělské, stále největší důraz kladen na kvalitu, stala se značka John Deere synonymem spolehlivosti. Spolehlivosti, na kterou se můžete spolehnout.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down