Mladí floristé soutěžili na zámku

Již po třinácté se žáci a studenti základních a středních škol z různých koutů naší republiky setkali, aby navzájem porovnali své přírodovědné znalosti a floristický um. Dějištěm a organizátorem soutěží se zahradnickou tématikou byla tradičně Střední škola zahradnická sídlící v nádherných prostorách zámku v Kopidlně.

V pátek třináctého a v sobotu čtrnáctého října bylo v areálu školy nebývale rušno. Zahradnický víceboj Kopidlenský kvítek a zejména jeho výstavní a prodejní část přilákaly přes 6000 návštěvníků.
Vlastní soutěžní klání se skládá ze tří úkolů, jejichž cílem je prověřit jak odborné znalosti, tak šikovnost a kreativitu účastníků. Je určeno pro studenty středních zahradnických a zemědělských učilišť a škol. Kromě jednotlivců, kterých letos své síly poměřilo šestatřicet, se výsledná hodnocení každoročně sčítají také pro tříčlenná družstva reprezentující jednotlivé školy. Ke Kopidlenskému kvítku patří ještě kvíteček a poupě, dvojice soutěží žáků základních a speciálních škol. I oni už kromě vědomostního testu a poznávání rostlin vyrábějí podzimní aranžmá na stůl.
Vazba a aranžování květin, poznávání rostlinného materiálu a roubování – to jsou tři hlavní soutěžní disciplíny pro studenty středních škol. Nejdříve museli účastníci v daném časovém limitu vytvořit dvě soutěžní práce, přičemž předem znali téma jen jedné z nich. Odborná porota složená z profesionálních floristů v obou případech hodnotila kreativitu, technické zpracování, celkový dojem a volbu materiálu, resp. jeho využití. Největší důraz v bodovém hodnocení kladli porotci na technické provedení úkolu. Pro letošek bylo téma první práce čistě předvánoční. Vázaly se netradiční adventní věnce. Materiál na jejich konstrukci i přízdobu si každý soutěžící přivezl sám a vznikaly vskutku neobvyklé variace. Výjimkou nebyly hranaté tvary, zajímavé umístění svíček či vertikální umístění korpusu. Papírové plato od vajíček, část kmene stromu, větvičky modřínu, kávová zrna, podzimní plody, borovicové jehličí, mořské hvězdice a mušle, skleněné střepy, netřesky nebo pštrosí peří – to je jen letmý výčet ozdůbek, které se na věncích objevily. I co se týče barev výsledných děl, fantazii se rozhodně meze nekladly. Druhá disciplína nazvaná Překvapení měla otestovat v šedesáti minutách kreativitu soutěžících. K použití dostali dřevěný rámeček, sisalovou textilii, proutí, barvené suché plody, několik provázků a jednoduché zadání – použít sedmdesát procent poskytnutého materiálu. A tak se vymýšlelo, stříhalo, vázalo a lepilo.
Zatímco pátek znamenal pro soutěžící spíše nervozitu a plné ruce práce, sobota byla dnem odpočinku a veselí. Areál školy se proměnil v rušný jarmark, prostory zámku byly vyzdobeny květinovými vazbami a vystaveny byly i soutěžní práce. Tento den každoročně slouží k prezentaci kopidlenské i dalších odborných škol navenek, zejména vůči potenciálním studentům. A ohlas má slušný.

Výsledky soutěže prosím extra třeba do rámečku nebo jinak zvýraznit:
Výsledky floristické disciplíny v kategorii jednotlivců

úkol Netradiční adventní věnec
1. místo: Jana Čiefová (SZaŠ Piešťany)
2. místo: Šárka Koubová (SOŠ zahradnická Praha)
3. místo: Zuzana Krupková (SOŠ zahradnická Praha)
Romana Horní (Střední škola zahradnická Kopidlno)

úkol Překvapení
1. místo: Romana Horní (Střední škola zahradnická Kopidlno)
2. místo: Alena Bláhová (Střední škola zahradnická Kopidlno)
3. místo: Ivana Zálešáková (SZaŠ Piešťany)

celkové pořadí floristické disciplíny
1. místo: Romana Horní (Střední škola zahradnická Kopidlno)
2. místo: Jana Čiefová (SZaŠ Piešťany)
3. místo: Barbora Vodová (SOŠ zahradnická Praha)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *