16.07.2010 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mistrovství floristů bylo nominační

Děčínský zámek znovu po roce ožil záplavou květin. Již po třetí v historii se totiž právě tady uskutečnilo vrcholné klání o titul mistra České republiky ve floristice. Narozdíl od předchozích ročníků počasí letos organizátorům příliš nepřálo, ale to samozřejmě celkovou kvalitu soutěže a celé akce nijak neovlivnilo. Tím spíš, že devětatřicátý ročník Děčínské kotvy byl zároveň nominační soutěží na Mistrovství Evropy ve floristice Europa Cup 2011.

Svou kreativitu a aranžérský um přijelo ve dnech 19. a 20. května na sever Čech předvést a vzájemně porovnat celkem devětadvacet soutěžících, z nichž osmnáct soupeřilo o co nejlepší pořadí v kategorii juniorů. Jedenáct profesionálních floristů se o mistrovský titul utkalo v seniorské kategorii. Soutěž podobně jako v minulých letech termínově navazovala na Městské děčínské slavnosti tak, aby si všechny práce soutěžících mohla o víkendu prohlédnout také veřejnost.

Tématem bylo Expo
Narozdíl od loňského ročníku, kdy se celé Mistrovství floristů ČR – Děčínská kotva neslo ve znamení svatebních kytic a dekorací, letos zvolili organizátoři téma poměrně zajímavé a v podstatě neopakovatelné: hlavní jednotící myšlenkou celého mistrovského klání se stala světová výstava Expo 2010, která právě probíhá v čínské Šanghaji. Na obě kategorie soutěžících tak čekala čtveřice úkolů vztahujících se přímo k výstavě samotné nebo k mezinárodní diplomacii a podobně. Zatímco zadání pro juniory a seniory se v případě první disciplíny tématicky lišilo, další tři úkoly byly oběma kategoriím společné. Co tedy organizátoři floristům připravili? Hned v úvodu soutěže vázali junioři kytici pro ženu velvyslance, senioři pak kytici k výročí Dne nezávislosti Mexika. Následovala disciplína nazvaná Překvapení, ve které bylo třeba vytvořit aranžmá z dodaného materiálu. Ten byl pro každého soutěžícího v dané kategorii naprosto shodný – floristé dostali hrnkovou rostlinu a dekorační materiál na její přízdobu. V závěru prvního dne mistrovství už se, alespoň pomyslně, všichni přenesli do Šanghaje a jejich úkolem bylo naaranžovat květinovou dekoraci do interiéru pavilonu České republiky na výstavě Expo 2010. Poslední disciplínou na programu byl potom květinový šperk, konkrétně náhrdelník k modelu šatů některého z tuzemských módních návrhářů.

Ceny jsou rozdány
Dlouhou přípravu floristů na soutěž a jejich dvoudenní snažení na půdě Děčínského zámku uzavřel páteční galavečer pod otevřeným nebem. Ředitel pořádající školy, Ing. Libor Kunte, Ph.D. na něm přivítal řadu vzácných hostů – mimo jiné například již tradičního příznivce soutěže, primátora statutárního města Děčína Ing. Vladislava Rašku či tajemníka velvyslance Spojených států mexických v ČR Rogelia Gayosso s manželkou.
Slavnostní galavečer uzavřelo tolik očekávané vyhlášení výsledků v jednotlivých disciplínách i kategoriích, byly uděleny mistrovské tituly i nominace na Europa Cup 2011. V celkovém hodnocení kategorie juniorů dosáhla na příčku nejvyšší a zároveň titul mistr ČR ve floristice Kateřina Holišová ze ZF Mendelovy univerzity v Brně, druhé místo obsadila Petra Kulíšková (SOŠ zahradnická a SOU Rajhrad) a pro bronz si na pódium došel Jan Milt soutěžící za firmu Bohemiaseed, s. r. o., Praha. Seniorská kategorie po roční přestávce znovu vynesla na vrchol Jaromíra Kokeše (Ammi Jaromír Kokeš, Brno), stříbro si, stejně jako vloni, odnesla Lucie Kulmanová (Květiny Mimosa, Praha) a třetí příčku obsadila Ing. Klára Francová-Vavříková (Henri Design, s. r. o., Křečovice). Mistrovský titul tedy získal Jaromír Kokeš a spolu s ním i nominaci k reprezentování České republiky na 17. mistrovství Evropy profesionálů ve floristice Europa Cup 2011, jenž se uskuteční 31. 8. až 5. 9. 2011 v Havířově.
Svou cenu již tradičně vybranému soutěžícímu předala i naše redakce. Jako nejkreativnější ocenil časopis Floristika práci Lucie Jiroušové (Talpa Flowers, Jesenice u Prahy), která se v celkovém pořadí kategorie seniorů umístila na 5. příčce. Její květinová dekorace do interiéru pavilonu České republiky na výstavě Expo 2010 byla opravdu zajímavou a nápaditou prezentací naší země.

Text Martina Hezká, Foto archiv redakce 
 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down