Mistr uváděl mistry

Historické německé město Pasov se probouzelo do krásného podzimního slunečného nedělního rána. Možná, že pro obyvatelé tohoto městského skvostu nad soutokem Dunaje a Innu to bylo nedělní ráno jako každé jiné. Ale pro naše tři Mistry ČR ve floristice (od roku 2000 do 2003) – Hanu Šebestovou, Jitku Remarovou a Petra Kopáče to bylo neobvyklé ráno plné očekávání.

Poprvé se mají představit na zahraniční půdě. Pro mistry jejich jmen by to zase nebylo tak svazující, ale osoba, která je pozvala na svoji akci jako hosty, je zavazující. Mistr SRN ve floristice za rok 2000 – Oliver Storz je vyhlášen svojí precizní prací, přesným plánováním a špičkovým výkonem, který požaduje i po všech svých hostech.
Po přípravných pracích, kdy první konstrukce se začaly tvořit již doma, následné tvorbě většiny děl, které musely být hotovy do předfinální fáze v dílně Olivera, následovalo v nočních předvečerních hodinách poslední dolaďování programu, kde se uspořádávaly jednotlivé práce za sebou tak, jak budou dodělávány na pódiu. Práce musely odpovídat jednotlivým tématům, které Oliver Storz uváděl slovy. Vše bylo připraveno a velké show mohlo začít.
Jak obstojí naši floristé? Nepřemůže je tréma, snad ani ne z prostředí, ale z přítomnosti Olivera, který je považován za jednoho z guru floristiky? Už to, že se ujal nejen úvodního slova, ale celodenní program sám uváděl, již o něčem hovořilo.
Hlavní sál historické radnice přivítal první účastníky, kteří pocházeli z kruhů květinářů, floristů, ale i obchodníků, kteří si sem přišli pro inspiraci. Proto se adventní seminář (tento výraz se hodí lépe než show) koná vždy v předstihu tak, aby si floristé ještě mohli sami přichystat adventní a vánoční výzdobu pro prodej. Celá akce je zaměřena na podporu domácí výroby výzdoby, která v sobě nese prvky vysoké pracnosti.
Klasická hudba podtrhuje neobvyklou atmosféru, vitrážovými okny dopadá dopolední slunce a přehlídka začíná. Po úvodní hodinové části, kdy Oliver seznámil přítomné s jednotlivými prvky adventní a vánoční vazby (nekopíruje holandské trendy a minimálně používá hotové korpusy a polotovary), slovo či spíše prostor pro ruce dostávají naši floristé. Měla jsem pocit, že naše nervozita stoupá (teda nás, přihlížejících Čechů). Chybějí úsměvy, přece jen prostředí, atmosféra a přítomnost floristické hvězdy je příliš zavazující. Ale radost z práce a realizace dobrých nápadů převážila. Ruce si pohrávají s materiálem a před zraky kritických, chladných pozorovatelů se dokončuje jedno dílo za druhým. Pomalu odpadá ztrnulost a nastupuje radost z práce.
Druhá polovina je již plně v režii našich floristů. Práce jsou odměňovány bouřlivým potleskem a chladní němci nešetří pochvalou a zájmem o hotové práce a fotografování nebere konce. Naše práce a přístup ke tvorbě je jiný, možná, že pro ně ze začátku trochu neobvyklý, ale konečný výsledek vynikající.
Závěr opět patřil Oliverovi, jehož blok byl inspirován listy Ginkgo biloba (jinan dvoulaločný), které povýšil na luxusní materiál pro svoji originalitu a při jejich zpracování použil plátkové zlato.
První zahraniční premiéra na vysoké úrovni skončila. Podle reakce publika byla vynikající. Doufáme, že to byl ten správný první krok směrem do světa.
Při hodnocení akce sám Oliver litoval, že tito mistři se nemohou zúčastnit mistrovství Evropy nebo světa. Sám jako člen mezinárodní jury by je hodnotil velmi dobře.
Děkujeme této trojici za výbornou reprezentaci. Jistě ta neskonalá námaha stála za to.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *