Mistr řemesel v zahradnickém oboru

Čistě zahradnická práce provázaná s moderními technologiemi, spolupráce s odbytovým družstvem a hledání nových trendů, tak lze stručně charakterizovat firmu Pasič spol. s r. o. Od letošního roku se zahradnická společnost s šestadvacetiletou tradicí na trhu zapojila do projektu Mistři řemesel a plánuje rozšířit skladovací prostory i pěstební plochy.

Firma Pasič spol. s r. o. sídlí na Opavsku, kde má dvě výrobní střediska. Dolní Životice se zaměřují na množení a pěstování balkónových rostlin a chryzantém a ve Štáblovicích se množí převážně trvalky, jehličnany a kyselinomilné dřeviny. Další výrobní zahrada je v Třinci. Ve středisku v Dolních Životicích pracuje sedm stálých zaměstnanců a kolem deseti brigádníků, ve Štáblovicích devět stálých zaměstnanců a další na dohodu, na všech provozech je to zhruba šedesát zaměstnanců.

V rámci CZ Flory zajišťuje firma Pasič rozvoz květin v oblasti severní Moravy, vlastní tři nákladní auta, překládacím uzlem je Olomouc. Pro slovenský trh má firma pobočku v Nitře, rozvoz mladých rostlin zajišťuje FlorExpres.

V Dolních Životicích pěstují rostliny ve fóliovnících typu multiblok. Stavěla je polská firma Agro-Sur, kterou společnost Pasič v tuzemsku zastupuje. První etapa výstavby proběhla v roce 2001 a druhá v roce 2008. Vnitřní vybavenost krytých pěstebních ploch je ve velké míře zautomatizovaná.

Spolupráce s firmou Agro-Sur je velmi přínosná pro obě strany. Letos plánují v tuzemsku stavět kryté pěstební plochy po celý rok. Konstrukce fóliovníku je proti skleníku odolnější vůči větru a propustnost světla se neustále zvyšuje – z původních 60 až 70 % na současných 85 až 95 %, zároveň fólie částečně propouští UV světlo. „Například balkónová rostlina pěstovaná ve fóliovníku proti jiné ze skleníku je již otužilá a přechod na denní světlo pro ni není tolik dramatický. Další výhodou fóliovníků s dvojitou nafukovanou fólií je, že odráží kulaté kroupy. Fólie je tak pevná, že se po ní může projít člověk,“ vysvětlil Petr Šamárek, obchodní zástupce firmy Pasič.*

Celý článek naleznete v Zahradnictví č. 8/2016.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down