09.06.2005 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Miranda ter Voorde: Dobré nápady pomáhají prodávat

Nebojte se barev, radí českým floristům Miranda ter Voorde, která v polovině března na dvou seminářích pořádaných Holandskou květinovou kanceláří názorně předvedla, že dobré nápady pomáhají prodávat.

Mladá holandská floristka považuje barvy za velmi důležité. Vhodnou kombinací pomohou vytvořit nejen vkusná a originální aranžmá, ale i příjemnou atmosféru v prodejně. V neposlední řadě mohou v květinářství ovlivnit také jeho předem dané dispozice, tedy jeho interiér. Použitím různých barev na podlahu, stěny i strop lze prostory opticky upravit bez výrazných stavebních úprav.
Bílý strop, světlé zdi a tmavší podlaha jsou kombinací, která pomůže místnost zvýšit. Použijeme-li na strop nejtmavší barvu, strop naopak snížíme. V případě, že stejně tmavou barvou natřeme i podlahu, místnost snížíme ještě výrazněji. Hrou s barvami docílíme také prohloubení prostoru, jeho zútulnění, prodloužení anebo zkrácení. Stačí si namalovat jednoduchý plánek na papír a pak už jen různě vybarvovat prázdná políčka.
Důležitá je rovněž tvorba květinové stěny. Miranda nabídla několik možností. Květinářům poradila květiny na stěně roztřídit podle barev. Nalevo umístit barvy studené, napravo teplé. Obě skupiny doporučuje buď rozdělit svazky zelených rostlin anebo je dát vedle sebe a na začátek stěny umístit zeleň. „Jakmile barvy umístíte nahodile, bude stěna působit chaoticky,“ zdůraznila účastníkům semináře Miranda ter Voorde. Navíc naznačila, že je dobré obě skupiny barev ještě roztřídit podle tónů. Stěna působí harmonicky, takovým duhovým dojmem.

Kromě symboliky barev a jejich použití v interiéru obchodu Miranda předvedla také, jak letošní jarní a letní inspirace kombinuje s vlastními nápady. Vázané kytice, vypichované aranže i další květinové dekorace byly v módních pastelových barvách. Sama autorka měla na sobě starorůžovou bundu a později zelenkavý svetr s oranžovou šálou. Doporučila přítomným floristům oblékat se v obchodě do trendových barev. Dobře to působí na zákazníka.

Do kytic a aranžmá používala barevné tyčky, vinylovou krajku, kolíčky na prádlo, elektrikářské svorky a třeba také suchý zip, které nejen zdobily, ale především spojovaly. Nový rozměr dala i barevným brčkům na pití. Protáhla jimi drátek a brčka pak různě ohýbala, proplétala a vytvářela z nich košíčky, manžety nebo konstrukce. V aranžmá používala také čerstvé ovoce. Překrojila je a zapíchala do nich květiny, kterým se ulomil stonek. Ze stejného druhu květin vytvořila i několik variací. Tyto vázičky radí umístit k pokladně.
Upozornila také, že stále větší úlohu hraje balení květin. Připomněla londýnskou floristku Jane Packerovou, která víc než papír používá tašky, přes které dává v zimě fólii (viz článek o Jane Packerové na straně 40). Pro biedermayer použije tašku kulatou, u kytic nejsou nikdy vidět stonky, ale jen jejich vršek. „Dobré nápady prostě pomáhají prodávat,“ řekla závěrem Miranda, která má vysokoškolské floristické vzdělání.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down