08.03.2012 | 05:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Minovníček dubový - Tischeria ekebladella

Minovníček dubový Tischeria ekebladella (Bjerkander, 1795) je nenápadný drobný motýlek z málo početné čeledi minovníčkovitých (Tischeriidae), jehož housenky často poškozují listy dubů nápadnými, světlými, plošnými minami.

Minovníček dubový je domácí druh, běžně se vyskytující v celé Evropě, včetně Britských ostrovů. Jeho housenky se vyvíjejí v listech dubů (Quercus spp.) a kaštanovníku jedlého (Castanea sativa).

 

Škodí žírem na listech

Dospělí motýlci jsou velmi drobní, dlouzí 4–5 mm, nevýrazného, okrového zbarvení. Přední křídla jsou oranžově okrová až zlatavě hnědá, s dlouhými, stejně zbarvenými třásněmi na svém zadním okraji. Jejich rozpětí se pohybuje kolem 8–10 mm. V klidové poloze jsou přední křídla složena sice střechovitě, avšak mírně rozprostřena nad tělem. Zadní, hnědavě šedavá křídla jsou mnohem užší, dlouze zašpičatělá, s dlouhými třásněmi na předních i zadních okrajích. Oba páry křídel jsou bez kresby. Housenky jsou ploché, bledě žluté, hlavu a konec zadečku mají hnědé. Jednotlivé tělní články, tvořící po obvodu těla varhánkovité vzezření, jsou dobře zřetelné. Středem těla, v podobě zelenavého nebo hnědavého proužku částečně prosvítá trávicí ústrojí. Dorostlé housenky měří kolem 7 mm. Kukla je štíhlá, žlutavě hnědá, asi 4 mm velká.

Motýli 1. generace se objevují v průběhu května. Oplodněné samičky kladou vajíčka na svrchní stranu listů. Vylíhlé housenky vyžírají v listech plošné, bělavé, pergamenovité, nepravidelné, postupně se zvětšující miny, které jsou vždy na svrchní straně listů. Miny neobsahují trus. V horní pokožce při okraji miny je drobná štěrbina, kterou housenky vytlačují trus ven. Na jednom listu se může vyskytovat více min, které se při větším výskytu druhu spojují do rozsáhlých plošných poškození. Dorostlé housenky se kuklí uprostřed svých min v uzavřených, pouhým okem zřetelných, pravidelně kruhovitých komůrkách. Motýli druhé generace létají v červenci. Housenky této generace přijímají potravu do září až října a uvnitř svých min přezimují. Kuklí se na jaře příštího roku. 

 

Nepředstavuje vážné ohrožení

Minovníček dubový napadá stromy všech věkových kategorií. U starších stromů, kde se vyskytuje spíše jednotlivě, může, vzhledem k nápadnosti světlých min, občas snížit jejich estetickou hodnotu. Jejich existenci však neohrožuje. Zcela jiná situace je však u mladých stromků, které může větší ztrátou asimilační plochy vážně poškodit. Nejohroženější jsou mladé sazeničky s teprve několika pravými listy.

Ochrana vůči minovníčkovi dubovému se zpravidla neprovádí. V úvahu připadá především průběžné odstraňování a likvidace poškozených listů s housenkami. U nejmladších rostlin je možné v případě potřeby aplikovat některý s povolených systémových přípravků. Přípravek je nejlépe aplikovat v době začátku tvorby min první generace.

 

Text a foto
Ing. Jakub Beránek,
Mendelova univerzita v Brně,
Lesnická a dřevařská fakulta

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down