01.06.2022 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministryně Hubáčková míří na světové setkání Stockholm+50

Měsíc před zahájení českého předsednictví Evropské unii odjíždí ministryně životního prostředí Anna Hubáčkové jednat se zástupci Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) v Kodani a ve švédském Stockholmu (1.–2.6.) se zúčastní mezinárodní konference Programu OSN pro životní prostředí Stockholm+50: zdravá planeta pro prosperitu všech.

Ministryni s jejím týmem v Kodani přivítá ředitel EEA Hans Bruyninckx. Tématem jejich společného rozhovoru budou akce, které Ministerstvo životního prostředí během předsednictví chystá a během kterých by byla vhodná spolupráce s EEA. Jako například v souvislosti s neformální Radou ministrů životního prostředí EU (12.–14. července v Praze) zaměřenou na adaptace na změnu klimatu. Pro tuto debatu chce MŽP využít informace, které letos EEA publikuje k tématům vody, půdy, obnovy přírody, klimatu a biodiverzity. Česká republika oceňuje nezávislé informace EEA o životním prostředí i to, že tato agentura nabízí nejrozsáhlejší informační zdroje pro evropskou veřejnost i jednotlivé členské státy.

„Česká republika představí své evropské priority 15. června. Vzhledem k ruské agresi na Ukrajině je ale už teď jasné, že mezi ně bude patřit řešení uprchlické krize, energetická bezpečnost a také strategická odolnost evropské ekonomiky. A právě o těchto tématech chci jednat se všemi partnery jak v Evropské agentuře pro životní prostředí, tak zejména na konferenci Programu pro životní prostředí,“ vysvětluje ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

Ve Švédsku se ministryně životního prostředí zúčastní mezinárodní konference Stockholm+50: zdravá planeta pro prosperitu všech – naše odpovědnost, naše příležitost, která se koná u příležitosti 50. výročí první Konference OSN o životním prostředí z roku 1972.

Konference Stockholm+50 bude hostit politické představitele zemí OSN, stejně jako vědce nebo zástupce neziskového sektoru. Během dialogů nejvyšších představitelů i během plenárních zasedání budou představitelé z celého světa diskutovat o potřebě nově definovat náš vztah k přírodě a životnímu prostředí. Od přístupu, který pouze využívá přírodní zdroje, se svět musí posunout k udržitelnému užívání a také musí podpořit ekologickou obnovu urychlením přechodu k udržitelné spotřebě a výrobě. Svět dnes čelí třem velkým a vzájemně propojeným environmentálním krizím: změně klimatu, ztrátě biodiverzity a znečištění. Všechny tyto problémy jsou z velké části způsobeny lidskou činností s dosud neudržitelnými vzorci spotřeby a výroby.

Během jedinečného zasedání, na kterém se očekává osobní účast zástupců států, vystoupí ministryně životního prostředí Anna Hubáčková během tzv. ministerské interaktivní diskuse. Zasedání „Stockholm+50“ naváže na Segment na vysoké úrovni konferencí stran k Basilejské, Rotterdamské a Stockholmské úmluvy dne 1. června 2022 na stejném místě na téma: "Globální dohody pro zdravou planetu: vhodný management chemických látek a odpadu“.*

Zdroj: MŽP

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down