Ministerstvo zemědělství převzal Jurečka, Nekula bude jmenovaný v lednu

Vedení ministerstva zemědělství po Miroslavu Tomanovi zatím převzal předseda lidovců a vicepremiér Marian Jurečka. Vedení koalic už dříve rozhodlo, že by ministrem zemědělství měl být lidovec Zdeněk Nekula, který ale nemohl kvůli nákaze koronavirem absolvovat pohovor s prezidentem Milošem Zemanem, ani se nemohl zúčastnit pátečního jmenování vlády. Bude tak jmenován v lednu, oznámilo dnes v tiskové zprávě ministerstvo zemědělství.

Jurečka se dnes dostavil do úřadu, kde začal řešit agendu ministerstva. „S ohledem na brzký nástup Zdeňka Nekuly do funkce ministra chci řešit jen záležitosti, které do té doby nesnesou odkladu, jako je například příprava příštího programového období, kdy je třeba velmi intenzivně dopracovat parametry, které obsahuje i náš koaliční program, a nelze do konce roku ztrácet čas, který Česká republika nemá,“ uvedl Jurečka. S vedením ministerstva zemědělství už má zkušenosti, tuto funkci zastával ve vládě Bohuslava Soboty mezi roky 2014 a 2017.

Nová vláda plánuje aktivně ochraňovat půdu, vodu a motivovat zemědělce k lepšímu hospodaření v krajině. Jurečkovým dlouhodobým tématem je pak ochrana kvalitní půdy před zastavováním například průmyslovými areály.

„Budoucí ministr Zdeněk Nekula je velkým zastáncem precizního zemědělství. Jde o nový celosvětový trend, o který se postaraly moderní technologie, jako jsou drony, satelity a další. Tento přístup maximálně podporuji, protože díky přesné aplikaci hnojiv se všichni můžeme těšit na mnohem kvalitnější a zdravější tuzemské potraviny, a to nejen z rostlinné výroby, ale i z našich stájí,“ doplnil Jurečka.

Končící ministr Toman řekl, že za největší úspěchy svého ministerského působení považuje prosazení maximální výměry jedné pěstované plodiny na poli na 30 hektarů, zákaz dvojí kvality potravin v podobných obalech a snížení používání pesticidů. Naopak se podle něj musí dotáhnout ústavní ochrana vody nebo centrální registr psů.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down