08.03.2023 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministerstvo zemědělství představilo dotace pro vinaře do roku 2027

Ministerstvo zemědělství (MZe) připravilo dotace na modernizaci a restrukturalizaci vinic a pro zlepšení podmínek v chovech hospodářských zvířat. Do roku 2027 půjde na pohodu zvířat téměř 3,7 miliardy korun, na vinice více než 600 milionů korun. Dotace jsou součástí společné zemědělské politiky, jsou financovány z evropského a národního rozpočtu. Materiály dnes schválila vláda.

Podle druhého nařízení, které dnes vládě předložilo MZe, získají naši vinaři v příštích letech podporu na restrukturalizaci a přeměnu vinic a na investice do výroby vína. S dotací zhruba 600 milionů korun na pět následujících let si tak budou moci nakoupit lisy na hrozny, dřevěné sudy nebo speciální kvasné nádoby. Příspěvek jim umožní také vinici osadit nebo doplnit novými rostlinami.

„Podporou odpovídáme na nejdůležitější potřeby našeho vinohradnictví a vinařství, umožníme tak další rozvoj a zlepšování oboru. Navázali jsme na už existující dotace z minulých let, ale zavádíme i úplnou novinku. Nové podopatření na změnu typu opěrné konstrukce na vinicích umožní sklizeň hroznů kombajny. Tato velmi efektivní metoda sklizně navíc pomůže řešit nedostatek pracovních sil,“ uvedl Zdeněk Nekula.

Dotace zlepší výkonnost tuzemských vinařských podniků a jejich schopnost prosadit se na trhu. Pomohou také vinařům přizpůsobit se změnám klimatu.

Obě nařízení vlády uvádějí podmínky, za kterých mohou zemědělci v letech 2023 až 2027 získat dotace podle Strategického plánu Společné zemědělské politiky. Podpora na lepší podmínky v chovech hospodářských zvířat je financována ze zdrojů EU (35 %) a z českého rozpočtu (65 %). U nařízení o vínu hradí veškeré dotace evropský rozpočet ze 100 %.*

Zdroj:MZe

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down