28.11.2023 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministerstvo stanovilo sazby mimořádné podpory pro zemědělce

Ministerstvo zemědělství stanovilo sazby mimořádné podpory, kterou letos dostanou pěstitelé ovoce, zeleniny, chmele a chovatelé dojnic. Rozdělí mezi ně 243 milionů korun. Z toho 163 milionů korun je z rozpočtu EU a 80 milionů ze státního rozpočtu. Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) dostal 2575 žádostí o mimořádnou podporu. Zemědělci by měli všechny peníze dostat do konce ledna příštího roku, výplaty fond zahájí v prosinci. Ministerstvo to uvedlo v tiskové zprávě.

Mimořádnou pomoc mají získat sektory, které výrazně zasáhl mimořádný růst cen energií, krmiv, hnojiv a nepříznivý vývoj na trhu. Mimořádná podpora se rozdělovala i loni, kdy to bylo 831 milionů korun. Peníze dostali chovatelé prasat a drůbeže nebo pěstitelé jablek a brambor.

Do ovocnářství směřuje podpora i letos. Ministerstvo v materiálu, který schválila vláda, uvedlo, že česká jablka se v obchodech prodávala v minulém roce za zhruba 30 korun za kilogram. U pěstitelů byla průměrná cena 13,08 Kč za kilogram. Cenu srážely levné dovozy z Polska, které se prodávaly do obchodů za 10,68 Kč za kilogram.

K pěstitelům chmele ministerstvo uvedlo, že se jim nedaří výrazný růst nákladů promítnout do jejich prodejních cen. Důvodem jsou hlavně dlouhodobé smlouvy s odběrateli, které se uzavírají na tři až pět let. Náklady na hnojiva jim loni vzrostly meziročně až na čtyřnásobek, za energie při sklizni platily o téměř 150 procent vyšší ceny.

Peníze na mimořádnou pomoc z peněz EU může vláda spolufinancovat až do míry 200 procent, tedy na trojnásobek. Vláda rozhodla o padesátiprocentním kofinancování, k částce z EU tedy přidala 80 milionů. Česko loni využilo maximální možnou míru spolufinancování. Největší část dostali chovatelé prasat a drůbeže. Podporu dostali také pěstitelé jablek nebo brambor.

Sazby mimořádné podpory:

SektorSazba
Pro pěstitele ovoce s vysokou pracností4420,00 Kč/ha
Pro pěstitele ovoce s velmi vysokou pracností6387,00 Kč/ha
Pro pěstitele zeleniny s vysokou pracností1942,20 Kč/ha
Pro pěstitele zeleniny s velmi vysokou pracností5575,00 Kč/ha
Pro pěstitele chmele8044,40 Kč/ha
Pro chovatele dojnic300,00 Kč/ks

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down