13.07.2005 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mikroprvky v listových hnojivech

Použití kapalných hnojiv doznalo jako agrotechnický zásah značného nárůstu a rozšíření. Příčin je celá řada, nemalou měrou přispělo rozšíření nabídky přípravků, tlak na kvalitu produkce a nástup moderních odrůd, vyžadujících zvýšený vstup pesticidů a hnojiv.

Použití konkrétních listových hnojiv v zemědělství se vždy odvíjelo od obsahu makroživin, tedy dusíku, draslíku, fosforu, případně vápníku a hořčíku. Stejně jako při odběrech živin z půdy, šlo i v listové výživě o dodání těchto prvků. S nástupem moderních listových hnojiv se začala filosofie konstrukce jednotlivých typů měnit. Stále je důležité zastoupení jednotlivých živin, na významu narůstá obsah doprovodných látek zvyšujících účinnost a přijatelnost prvků. Zde se jedná o obsah aminokyselin, adhezivních látek a smáčidel obsažených v hnojivu. Další nedílnou součástí je obsah mikroživin.
Mikroživiny jsou dnes součástí každého moderního listového hnojiva a jejich přítomnost by měla být jedním z kritérií zohledněným při výběru a nákupu přípravku. Hnojivo může obsahovat mikroživiny buď ve směsi s makroprvky, kde navzájem působí synergické efekty (FERTIGREEN, FERTIGREEN Kombi, FERTIKAL, FERTI B, FERTIMAG) nebo v podobě jedno, případně dvousložkových, vysoce obsažných koncentrátů (hnojiva řady mikroFERT). Tyto obsahují mikroživiny ve vyšších hodnotách; mezi koncentráty se dají zařadit hnojiva s obsahem 50g živiny v litru a více. Použitím těchto přípravků lze řešit aktuální deficit konkrétního prvku v rostlině již při aplikaci jedné či dvou dávek za vegetaci.
Výzkumný ústav anorganické chemie, a. s., jako jediné výzkumné pracoviště v oblasti hnojiv v ČR a významný výrobce listových hnojiv, reaguje na zvýšenou potřebu koncentrátů mikroživin a uvádí na trh novinku pro rok 2005, řadu hnojiv mikroFERT. Jedná se o koncentráty mědi, manganu, zinku, boru, železa a molybdenu. Všechny koncentráty obsahují mikroživiny v organické komplexové vazbě, která urychluje jejich příjem a zvyšuje využitelnost.
BOROSAN Forte obsahuje 11% B (150 g/l). Bor se mimo jiné podílí na výstavbě buněčné blány, ovlivňuje diferenciaci pletiv, růst kořenů a metabolismus sacharidů. Vysoký význam má pro následující plodiny: řepka, mák, slunečnice, cukrová řepa, krmná řepa, zelenina, ovoce, okrasné rostliny.
MOLYSOL obsahuje 4% Mo (50g/l). Molybden souvisí kromě dalšího s metabolismem dusíku a je součástí enzymů. Vysoký význam má pro následující plodiny: řepka, květák, kapusta, hrách, vojtěška, ovoce, okrasné rostliny.
ZINKOSOL Forte obsahuje 11% Zn (150 g/l). Zinek ovlivňuje aktivitu enzymů a syntézu bílkovin. Vysoký význam má pro následující plodiny: chmel, kukuřice, fazole, len, jarní a ozimé obiloviny, cukrová řepa, brambory, hrách, bob, řepka olejka, vinná réva, jádroviny, peckoviny, cibule, česnek, angrešt, rybíz, rajčata.
KUPROSOL obsahuje 5% Cu (60 g/l). Měď se mimo jiné podílí na energetice rostlin. Je součástí řady proteinů a je spojena s tvorbou pigmentů. Vysoký význam má pro následující plodiny: jarní a ozimé obiloviny, cukrová řepa, brambory, hrách, bob, slunečnice, cibule, česnek, špenát, paprika, rajčata.
MANGAN Forte obsahuje 11% Mn (150 g/l). Mangan je aktivátorem řady enzymů, čímž ovlivňuje kvalitu rostlinné produkce. Vysoký význam má pro následující plodiny: obilniny, krmná a cukrová řepa, řepka olejka, slunečnice, kukuřice a brambory.
FEROSOL obsahuje 4% Fe (50 g/l). Železo je nezbytnou součástí chlorofylu, čímž ovlivňuje oxidačně-redukční procesy v rostlinách. Vysoký význam má pro následující plodiny: vinná réva, bobuloviny, peckoviny, chmel, zelenina a okrasné rostliny.
MIKROKOMPLEX Cu-Mn-Zn 1,4-6,5-4,6. Tento přípravek je koncipován jako speciální směsný koncentrát pro obilniny, kde vyvážený obsah mikroživin zajišťuje optimální zásobení mědí, manganem a zinkem. Doporučujeme do plodin: jarní a ozimé obiloviny, cukrová řepa, brambory, hrách, bob, slunečnice, cibule, česnek, špenát, paprika, rajčata.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down