16.12.2014 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Metody ampelografického hodnocení odrůd révy vinné

Ampelografie je vědní obor, který se zabývá popisem odrůd révy vinné. Odrůdy révy vinné jsou hodnocené pomocí morfologických, ampelometrických, biologických, hospodářských a výnosových znaků. Počátky popisu odrůd sahají až do „římské doby“. V České republice jsou genové zdroje révy vinné shromážděné na třech výzkumných pracovištích. Odrůdy révy vinné jsou popisované podle klasifikátoru: Hubáčková, M., Faberová, I., 2000 – Klasifikátor Genus Vitis L., VÚRV Praha.

Methods of ampelograpical evaluation of the grapevine varieties

Ampelografie is the science that deals with the description of grapevine varieties. Grapevine varieties are evaluated using morphological, ampelometrical, biological, qualitative and yield characters. The origins descriptions of the grapevine varieties go back to the “Roman times”. In the Czech Republic the grapevine genetic resources are collected at three research centers. Grapevine varieties are described by: Hubáčková, M., Faberová, I. 2000 – The descriptor list of the Genus Vitis L., VURV Prague.

Ampelografie je věda, která se zabývá výzkumem druhů a odrůd, které patří do rodu Vitis L. Hlavním úkolem ampelografie je popis a klasifikace druhů Vitis spp. a odrůd révy vinné. Ampelografie představuje bodový popis rostlinných orgánů a znaků, zatímco ampelometrie představuje výzkum listů pomocí metod využívajících kvantitativní měření a metod měření úhlů k popisu každého genotypu révy vinné (Boursiquot, 2000).

Ampelograf, který určuje odrůdu, posuzuje nejprve vnější vzhled a nakonec kvalitativní znaky jednotlivých orgánů. Jestliže je schopen odrůdu pomocí vizuálně pozorovatelných charakteristických vlastnosti identifikovat, znamená to, že už je schopen udržet v paměti určitý obraz odrůdy.

Text a foto Doc. Ing. Pavel Pavloušek, Ph.D., Mendelova univerzita v Brně, ZF v Lednici

Celý článek naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 6/2014

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down