14.09.2022 | 06:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Městské lesy Liberec kvůli velkému zájmu už odmítají zájemce o palivové dříví

Městské lesy Liberec (MLL) kvůli velkému zájmu odmítají zájemce o palivové dříví. Pozastavit příjem objednávek musela společnost města poprvé za deset let, co ho prodává. ČTK to řekl ředitel Městských lesů Liberec Jiří Bliml. Zájem o dříví je podle něj proti minulým rokům dvojnásobný, i když je dříví dražší než loni. Objednávat palivové dříví bude možné zase až od ledna příštího roku, uvedl.

"Už nemáme více rukou na to, abychom zvládli stihnout další objednávky do zimy, takže proto jsme to zastavili," řekl Bliml.

Kvůli energetické krizi je letos zájem o palivové dříví od MLL oproti minulým rokům téměř dvojnásobný. Stoupl počet zákazníků i množství objednávaného dříví. Zatímco v roce 2021 prodala společnost města zhruba 1400 prostorových rovnaných metrů (prm) dřeva, v letošním roce to bude přes 2600 metrů. Jeden prm je u jehličnatých dřevin 0,64 metru krychlových a u listnatých dřevin 0,54.

Městské lesy Liberec obhospodařují 580 hektarů lesa včetně Ještědu či rozsáhlých lesů nad Lidovými sady. Více palivového dřeva jsou schopné letos zpracovat i díky štípacímu automatu zhruba za 1,3 milionu korun, který město pro svoji firmu zakoupilo letos na jaře. Před tím měly MLL jen manuální štípače.

Zájem o palivové dřevo je podle Blimla vyšší, i když je dražší než loni. "Zdražovali jsme o 150 až 200 korun za metr prostorový," dodal. Cenu museli podle něj zvýšit kvůli rostoucím vstupním nákladům. Aktuální cena u MLL za jeden prm naštípaného dříví na 30centimetrové špalky je 1150 korun za dřevo z jehličnatých dřevin a 1782,50 Kč z tvrdých listnatých stromů. Firma prodává i metrové klády, u nich je základní cena za jeden prm 828 korun, pokud jde o smrky, borovice nebo modříny a 1495 korun za dřevo z tvrdých listnatých stromů, jako jsou duby, buky či javory.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down