07.11.2021 | 05:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Město Přibyslav upraví park u zámku se sochou Jana Žižky

Přibyslav na Havlíčkobrodsku nechá upravit téměř dvouhektarový park u zámku s jezdeckou sochou Jana Žižky. Pokácena bude asi třetina stromů a část keřů, nahradí je nová výsadba, nově budou upraveny cesty v parku, změní se mobiliář. Práce začnou tento měsíc, řekl ČTK starosta Martin Kamarád (ODS). Na akci za 2,9 milionu korun dostalo město evropskou dotaci.

Park se bude podle starosty znovu upravovat přibližně po čtvrt století. Pracovníci pokácejí čtyři desítky ze 119 stromů, zbývající odborně ošetří. Hodnotné dřeviny zůstanou. Na jaře bude odborná firma v projektu pokračovat úpravami cestní sítě a mobiliáře. Mohutné Žižkovy sochy od Bohumila Kafky se práce týkat nebudou, výhledově by podle starosty ale zásah restaurátorů potřebovala.

Husitský vojevůdce u Přibyslavi v říjnu 1424 zemřel. Přibyslavská socha vznikla jako zkušební odlitek pro Žižkův pomník v Praze na Vítkově, v parku stojí od roku 1957. Chodník k soše byl vytvořen před návštěvou prezidenta Václava Havla v Přibyslavi v roce 1994.

Čtyřtisícová Přibyslav požádala o dotaci také na rekonstrukci obvodového pláště kulturního domu a jeho vytápění, na výsledek řízení město stále čeká. Firmu na tyto práce skoro za 21 milionů korun bez daně má město vybranou od června. Ve špatném stavu jsou hlavně velká skla tvořící čelní fasádu kulturního domu. Podoba budovy s rovnou střechou, která prosklenou stěnou připomíná obrazovku televize, podle radnice zůstane zachovaná.

Kulturní dům s kinosálem stojí naproti zámku, v místě bývalých zámeckých zahrad byl podle údajů města dokončen v roce 1969. V roce 1999 natáčela režisérka Alice Nellis v tomto kulturním domě svůj celovečerní filmový debut Ene bene.

Foto: https://upload.wikimedia.org/*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down