22.12.2010 | 04:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mera zdobená – Psyllopsis fraxini

Mera zdobená Psyllopsis fraxini (Linnaeus, 1758) je drobný hmyz, který může některým pozorovatelům připomínat malého kříse. Systematicky náleží k řádu polokřídlých (Hemiptera) a je spíše příbuzná mšicím. Jedná se o běžný domácí druh, široce rozšířený na evropském kontinentu, který byl v minulosti zavlečen do Severní Ameriky. Tento druh je potravně vázán výlučně na jasany, z nichž dává přednost alespoň částečně osluněným jedincům.

Dospělci mají světlé, bledě až sytě žlutavé zbarvení. Přední křídla, která jsou v klidovém stavu střechovitě složena nad tělem, jsou průhledná s hnědými žilkami a charakteristickými tmavými kouřovými skvrnami. Tmavou kresbu nalezneme rovněž na hrudi a zadečku. Velikost druhu se pohybuje mezi 3 až 4 mm. Dospělci, na rozdíl od larev, dobře skáčí. Zhruba 2 až 3 mm velké larvy, tzv. nymfy, jsou silně zploštělé, bledě zelenkavého až tyrkysového zbarvení s nápadnýma červenýma očima. V porovnání s dospělci jsou málo pohyblivé. Během svého života produkují až 1 cm dlouhá vosková vlákna a medovici, pro kterou mohou být vyhledávány mravenci.

Dvě generace do roka
Nymfy první generace se líhnou v období rašení listů, na kterých zprvu sají. Později způsobují hálkovité podvinování listových okrajů, pod jejichž ochranou pokračují v sání. Tyto hálky postupně přecházejí od žlutavě zeleného přes červenavě fialové až po hnědavé zbarvení. Jsou tuhé a při rozvinování často praskají. Toto poškození je dobře patrné od léta do opadu listů. Nymfy procházejí pěti instary. První dospělci se objevují koncem května. Sají zpravidla na listových řapících, ale můžeme je též nalézt společně s později se vyvíjejícími nymfami uvnitř listových hálek. V průběhu srpna se líhnou dospělci druhé generace. Samičky této generace kladou vajíčka do pupenů, kde přezimují.

Více informací naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 9/2010.

Text a foto Ing. Jakub Beránek, Ph.D.,
Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity v Brně

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down