06.07.2005 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mera přelétavá – přehlížený škůdce hlohů

Mera přelétavá (Cacopsylla peregrina) je drobný hmyz s bodavě savým ústním ústrojím. Délka těla se pohybuje mezi 2,8 – 3,4 mm. Mladí jedinci mery přelétavé jsou zpočátku jednobarevně zeleně až žlutozeleně zbarvení, starší jedinci pozvolna tmavnou a na hřbetní straně těla se objevují postupně tmavnoucí skvrny.

Přední křídla jsou čirá s bledými žilkami. Vývojová stadia – nymfy, jsou zploštělé, zelenavě zbarvené. Nymfy hojně produkují sladké lepivé výkaly – medovici. Mera přelétavá má rozsáhlý areál rozšíření. Její výskyt je znám z území celé Evropy i z různých asijských států včetně Japonska. Na našem území patří k běžným, ale často přehlíženým druhům mer.

Vývojový cyklus
Vývoj mery probíhá na hlohu obecném a jednoblizném (Crataegus oxyacantha a C. monogyna). V některých letech bývají její populace na hlozích velmi početné. Přemnožení mívá spíše lokální charakter. Počáteční výskyt se díky malé velikosti mladých nymf snadno přehlédne, ale během května, kdy nymfy dokončují svůj vývoj, je možné na silně napadených stromech sledovat velké množství jedinců a také poškození, které mery způsobují. Přítomnost jedinců mer je doprovázena hojným výskytem bělavých kapiček lepkavé medovice zejména na listech, ale hojně produkovaná medovice pokrývá kromě listových čepelí i řapíky listů, květní stopky a větvičky. Dospělí jedinci nové generace po posledním svlékání sedí hromadně na spodní straně listů. Na jediném listu silně napadených stromů lze zastihnout i kolem 30 až 40 kusů dospělců. Při vyrušení přeletují na krátké vzdálenosti a usedají na blízké sousední listy.

Příznaky napadení
Sání mer se projevuje nepříznivě na výhoncích, které zpomalují růst a zůstávají kratší. Nápadné jsou též vizuální škody projevující se deformacemi listů. Posáté listy jsou menší s často výrazně asymetricky vyvinutými čepelemi. Někdy se nevytvoří až polovina listové čepele. Okraje listů jsou nepravidelné, listové čepele jsou pokroucené a zprohýbané. Chybějící pletiva listů snižují celkovou asimilační plochu. Intenzivní sání na květních stopkách a poupatech způsobuje zasychání květů, které posléze hnědnou. Světle zbarvené svlečky nymfálních stadií mer jsou často přilepeny medovicí na větvičkách i listech.

Výskyt a přirození nepřátelé
Hojný výskyt této mery bývá běžný na stromech rostoucích ve městech, kde jsou jako součást městské zeleně zakomponovány do uličních stromořadí nebo parků. Opakovaný silný výskyt mer se zvláště u mladých stromků po výsadbě může v kombinaci s nedostatkem vláhy nepříznivě projevit na jejich vitalitě. Na přemnožení mer reagují vyšší četností některé druhy přirozených nepřátel. Jsou to z brouků zejména slunéčka (Coccinellidae) a také některé druhy dravých ploštic z čeledi Anthocoridae. Vývojová stadia těchto predátorů se objevují hojně na silně napadených stromech, kde aktivně vyhledávají a napadají nymfy mer.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down