17.02.2015 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Méně známé dřeviny

Sortiment keřů v zahradní kultuře je neobyčejně pestrý. V tomto článku bych vás chtěl seznámit s několika zajímavými perspektivními druhy, které jsou málo známé, ale zasloužily by si větší pozornost jak zahradníků, tak i školkařů.

Do sortimentu školkařů si totiž nové botanické druhy získávají cestu jen pomalu, na rozdíl od novinek šlechtění již osvědčených druhů a hybridů. Je to dáno jednak tím, že zákazníci jsou poměrně konzervativní a jednak tím, že pro nové druhy není dostatečně známá kultura jak při množení, tak dopěstování.

Leycesteria Wall.

Leycesterie je malý rod s pěti popsanými druhy z čeledi Caprifoliaceae. V zahradách se pěstuje jediný druh, L. formosa, který se vyskytuje v přírodě od západní Číny, Tibetu přes Himálaj po Indii a Pákistán. Roste jako podrost v lesích, lesních lemech a křovinách, v horách stoupá až do výšky 3500 m n. m. V zahradní kultuře je od roku 1824. Zplaněl v Austrálii, na Novém Zélandě, kde je považován za invazní druh a v Severní Americe. Leycesterie je opadavý keř se vzpřímeně rostoucími zelenými, dutými větvemi. U nás dorůstá nejvýše do 1,5 m výšky, v přírodě je to keř vysoký až 5 m.*

Text RNDr. Pavel Sekerka, Botanická zahrada Chotobuz, Botanický ústav AV ČR, v. v. i., Průhonice

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 8/2014

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down