11.07.2021 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Méně časté sečení trávníků prospívá v Č. Budějovicích ohroženým rostlinám

(ČTK) – Na českobudějovických městských trávnících se objevují ohrožené druhy rostlin. Jde například o zvonečník černý, zvonek klubkatý, jestřábník klubkatý nebo lomikámen trojprstý. Podle ekologů stojí za výskytem rostlin méně časté sečení trávníků. V tiskové zprávě to uvedl Jiří Řehounek z ekologického sdružení Calla.

"Každoročně na městských trávnících provádíme biologické průzkumy, díky kterým jsme objevili hned několik ohrožených druhů rostlin. Mezi ty nápadnější, kterých si všimne i běžný kolemjdoucí, patří zvonek klubkatý nebo zvonečník černý. Letos jsme však během průzkumu našli i několik dalších ohrožených druhů,“ řekla botanička z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity Eva Koutecká.

Ekologové poukazují na to, že méně často sečený trávník poskytuje potravu opylovačům a dalším druhům hmyzu. Zároveň také zlepšuje městské mikroklima, snižuje prašnost a lépe zadržuje vodu. Obyvatelé to mohou vidět třeba na sídlištích Máj a Vltava, v okolí Výstaviště, u Velkého jezu a nově i v Havlíčkově kolonii. "Už loni na jednom místě vykvetly zvonky klubkaté. Naše skupina na jejich výskyt upozornila magistrát a bylo dohodnuto, že se nechají vykvést a vysemenit. Letos už máme takové lokality dvě a také počet míst, kde se méně seče a trávníky kvetou, se opět zvýšil,“ řekl Řehounek.

rek hj*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Komentáře k článku

  1. Ahoj, také jsem na své zahrádce přestala tak pečlivě sekat trávník a začala jsem se spíš věnovat pořádnému zalévání a musím uznat, že mu to obrovsky prospělo! Je krásně zelený a už se začínají zatravňovat i taková ty chudší místa. Ještě jsem si nakoupila nové zahradní sezení a nějaké pěkné povlečení na polštářky z tohoto second handu: https://www.onlinesekac.cz/second-hand-damske-lozni-pradlo/c-168. Konečně se na naší zahradě cítím skvěle.

  2. Ahojte, no já jsem poměrně velký alergik, takže mi ta vysoká kvetoucí tráva poměrně vadí. Nejraději bych to vzala nějakou sekačkou nebo strunovkou sama. Přeci jenom, ve městě mám raději když je trávník upravený. Člověk se má kam natáhnout a i děti si mají kde hrát. Uznávám, že v trávě žije i hodně broučků, ale louka zkrátka podle mého názoru do města nepatří.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down