07.12.2008 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Malý pomocník na velké plochy

V posledních letech stoupá množství času a peněžních prostředků, které obce a města vynakládají na údržbu veřejných prostranství. Většina těchto operací je již plně mechanizovaná a základem údržby je tedy pořízení kvalitních a výkonných strojů. Této filozofie se drží i ve Vratislavicích nad Nisou. V místě, kde se příští rok bude konat mistrovství světa v klasickém lyžování, si nemohou dovolit žádné selhání.

Vratislavice nad Nisou jsou samostatným městským obvodem města Liberec a péči o veřejné plochy zeleně má na starosti od roku 1991 místní technické středisko. To pečuje o městskou zeleň a zajišťuje údržbu komunikací a chodníků o celkové délce 65 km. Jak nám řekl Jiří Vrána, vedoucí technického střediska, ploch určených k údržbě díky neustálým výstavbám přibývá, čímž se zvyšují i nároky kladené na pracovníky střediska a využívanou mechanizaci. V průběhu zimy spotřebují například přes 120 tun ekologické soli na posyp, 240 tun štěrku a okolo 20 tun písku. Od října do března najezdí zaměstnanci technických služeb 25 až 30 tisíc km, v průběhu léta až třikrát více.

Strojový park ve Vratislavicích
Na letní a zimní údržbu používají dva M26 multicar, které jsou díky možnosti připojení mnoha nástaveb velmi univerzální. Traktor značky Iseki se využívá především na úklid chodníků, Unimok U400 oceňují podle slov Jiřího Vrány především při jarním úklidu. Výčet mechanizačních prostředků musíme doplnit o kolový nakladač Gehl a čistič chodníků obecně zvaný Čicho.
Využívanou mechanizaci doplnil v letošním roce stroj značky Antonio Carraro, model SP 4400 HST. Jedná se o univerzální malotraktor s možností připojení přídavných zařízení na přední hřídel či zadní vývody. Ve Vratislavicích již využili velkoobjemový kontejner (také pod značkou Antonio Carraro), rotační sekačku (Antonio Carraro) a první výjezd si v naší přítomnosti odbylo i příkopové vyžínací rameno značky Berti. V zimě potom využijí již zakoupenou šípovou radlici a sypač KMV.
Všechna tato přídavná zařízení nabízí společnost Pekass, a. s., se sídlem v Praze 10 Uhříněves. Kompletní dodávka byla realizována z pobočky Pekass Milovice, kde je zároveň centrální sklad náhradních dílů pro celou společnost. Dále firma disponuje sedmi pobočkami s vyškoleným servisním technikem, ze kterých je kompletně pokryto území České republiky. Podle slov Milana Kučery, který má na starosti prodej komunální techniky, tento systém zaručuje každému zákazníkovi dokonalý servis a opravu stroje do 48 hodin.

Drobný, zato s velkým výkonem
Z důvodu neustále se navyšujících požadavků na údržbu veřejných ploch si tedy pořídili ve Vratislavicích nový stroj. „Volili jsme na základě zkušeností a referencí kolegů, konečné slovo mělo zastupitelstvo“, vysvětlil nám výběr právě tohoto stroje vedoucí střediska Jiří Vrána,“ svou roli však hrála i blízkost servisního střediska v Milovicích.“ Malotraktor SP 400 HST zatím využívají na letní údržbu. Rotační sekačka s turbínou a sběrem, model Heavy Duty TT 1500, má záběr 1,5 metru a výška sečení se pohybuje podle nastavení mezi 1,5 a 9 cm. Sekačka je vybavena třínožovým žacím ústrojím, na které navazuje roura, kudy je pomocí turbíny vháněn posečený materiál do 1100 litrového kontejneru. Ten je možné pro jednodušší vyklápění vyzvednout do výšky 1,9 metru.
Při naší návštěvě v podniku jsme byli svědky prvního výjezdu malotraktoru ve spojení s příkopovým vyžínacím ramenem společnost Berti. To bylo připojeno na přední agregaci a díky tomuto umístění má obsluha stroje lepší přehled o práci přídavného zařízení. Nesený model může pracovat pod úhlem plus 90o minus 70o a cepové žací ústrojí účinně zkracuje zelenou hmotu.
Malotraktor je osazen čtyřtaktním dieselovým vodou chlazeným motorem s přímým vstřikováním o maximálním výkonu 38 kW. Hydrostatická převodovka zaručuje plynulou změnu rychlosti v rozmezí 0 až 30 km za hodinu, a to v obou směrech pojezdu a možnost nastavení konstantní rychlosti. Specialitou je použití integrálního kyvného rámu ActioTM, který zaručuje díky kloubovému řízení malý poloměr otáčení a velkou pohyblivost stroje. Vývodový hřídel je synchronizovaný se všemi rychlostními stupni a hmotnost malotraktoru přesahuje 1200 kg. Svou přitažlivost má stroj i pro obsluhu – klimatizace, rádio, nastavitelný volant, tónovaná skla a vzduchem odpružená sedačka patří k jeho základní výbavě.
Vedle zařízení na sečení travní hmoty lze ke stroji připojit například zametací stroj či kartáč, vrták, zdvihací rameno, zimní sypač nebo sněhovou radlici.

Pár slov k výrobci
Malotraktor SP 400 HST do České republiky dováží společnost Pekass, a. s., jeho výrobcem je však firma Antonio Carraro, S. p. A. Vznik společnosti sahá do počátků minulého století – výrobou univerzálního zemědělského stroje položil tehdy dvacetiletý Giovanni Carraro v roce 1910 základní kámen společnosti. O století později ji nejmladší z jeho šesti synů, Antonio Carraro, dovádí na samotnou špici světových producentů multifunkčních traktorů. V současné době nabízí 150 modelů určených pro použití v zahradnictví, zemědělství či komunální technice.
Posledních sedm let bylo pro firmu přelomových – spojení se společností Porsche a Yanmar, změna její vnitřní struktury a zvýšení prodejů v USA, zvláště na západním pobřeží, v Chile a Austrálii nenechá nikoho na pochybách o úspěšnosti společnosti . Nelze opomenout ani vlastní centrum studia a výzkumu, které bylo založeno koncem 60. let a kde v dnešní době pracuje 40 zaměstnanců. I čtvrtletní vydávání časopisu zaměřeného na nové modely, modernizaci či představení strojů při práci ukazuje na profesionalitu společnosti.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down