01.04.2013 | 04:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Málo známé trvalky pozdního léta

Konec léta a počátek podzimu je u nás tradičně spojován především s listopadkami (Chrysanthemum) a hvězdnicemi (Aster). Čeleď hvězdnicovitých (Asteraceae) nabízí ale několik dalších zajímavých, ale téměř neznámých a málo pěstovaných druhů. Dnes se zastavíme u tří z nich.

Prvním z nich bude zástupce evropské flóry. Jde o Leucanthemella serotina (L.) Tzvelev. luhovnice pozdní (syn. Chrysanthemum serotinum L., Pyrethrum uliginosum Waldst. et Kit. ex Willd., Chrysanthemum uliginosum (Waldst. et Kit. ex Willd.) Pers., Tanacetum serotinum (L.) Sch. Bip.). Tento druh roste zejména v ponticko-panonské oblasti. Nejblíže k České republice pak v Poddunajské a Východoslovenské nížině na Slovensku (kde patří mezi chráněné a kriticky ohrožené druhy) a v Maďarsku. Původní výskyt v České republice není znám. Případné nálezy v přírodě mohou souviset se zavlečením nebo únikem z kultury. Ač jde z ekologického hlediska o druh vlhkých či dokonce podmáčených stanovišť a lužních lesů, dokáže v kultuře snášet i jiné podmínky. Rostliny tvoří vzpřímeně rostoucí stonky a obvykle dorůstá výšky 120–170cm. Nápadné jsou zejména velké, bílé, kopretinám podobné květy, které se objevují obvykle až koncem září či počátkem října. Dobře roste v polostínu i na plném slunci. Vyžaduje ovšem dostatek vláhy, resp. nevysychavou půdu. Dokáže sice tolerovat i sušší stanoviště, to se ale negativně projeví na výšce a nakvétání. Na složení ani kvalitu půdy není nijak náročná a měla by tolerovat dokonce i mírné zasolení. Rozrůstá se poměrně rychle podzemními oddenky. Jde o rostlinu velmi dobře vytrvalou a dlouhověkou. Na vhodném stanovišti vydrží bez problémů deset i více let. Lze ji kombinovat s vyššími trvalkami podobných nároků. Dobře se hodí i mezi vyšší okrasné trávy (Miscanthus, Panicum virgatum) nebo před výsadby dřevin. Množí se snadno jarním dělením trsů nebo zakořeňováním rašících výhonů. V nabídkách trvalkových školek bývá občas kultivar ´Herbstfreude´.
Dalším druhem je Heterotheca camporum (Greene) Shinners var. glandulissima (syn. Chrysopsis camporum Greene var. glandulissima (Semple) Cronquist; Chrysopsis villosa hort.); Heterotheca villosa (Pursh) Shinners var. camporum (Greene) Wunderlin). Množství synonym napovídá, že taxonomické zařazení není příliš ustálené.

Text a foto Ing. Petr Hanzelka, Ph.D., Botanická zahrada hl. města Prahy

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 5/2012

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down