04.02.2005 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Málo známé čínské keře

K napsání tohoto příspěvku mně přivedl poznatek, že oba popisované druhy - Chaenomeles cathavensis i Elsholtzia stauntonii se v sortimentu našich okrasných školek nevyskytují. Přitom jsou velmi pěkné a i v našem klimatu relativně dost odolné. Relativně znamená, že do své krásy narostou především v teplejších oblastech naší republiky.

Pocházejí ze severní až střední Číny, kde je klima dost podobné našemu, ale přesto o něco teplejší. Proto bude pro ně ideální stanoviště slunné, teplé a chráněné (hlavně proti mrazivým zimním větrům). Zimní kořenová přikrývka listím je prospěšná. Pokud by ovšem měly být pěstovány ve vyšších nadmořských výškách (kolem 500 m) nebo v drsnějších podmínkách, pak je zimní přikrývka nutná. Rostliny pěstované i v těchto podmínkách však rostou a kvetou celkem obstojně (za předpokladu zimní ochrany).
Na půdu nemají žádné zvláštní nároky, ale vyhovují jim půdy propustné, záhřevné a humózní. Podrobný botanický popis není nutný, stačí popis jenom pár nejdůležitějších znaků a charakteristik.
Oba druhy se rozmnožují semenem nebo řízkováním. Jejich použití bude hlavně v malých zahradách a předzahrádkách (jako zajímavé solitéry), nebo ve větších zahradách v rozvolněných, smíšených skupinách.
Chaenomeles cathavensis
Dva h1avní pěstované druhy kdoulovců (Ch. japonica a Ch. speciosa) jsou běžně známé a s oblibou vysazované keře v našich zahradách a parcích. Kvetou (včetně kultivarů a kříženců) časně na jaře v různých odstínech červené barvy. Tento druh je ale svým celkovým charakterem, strukturou větvení i barvou květů úplně odlišný. Dorůstá u nás výšky 2 - 2,5 m, je vzpřímený až široce rozložitý. Hlavní výhony jsou silné a mají krátký postranní obrost, který je poměrně hustě otrněný až 5 cm dlouhými trny. Elipčité až kopinaté listy o délce 5 - 10 cm mají jemně pilovité okraje. Jsou tmavě zelené a lesklé. Květy (podobné jabloním) jsou bělavě růžové, většinou po 2 - 3 dohromady a vykvétají na chráněném stanovišti (a při teplém jaru) někdy už koncem března, většinou však až v dubnu nebo začátkem května.
Vzrostlé keře kvetou bohatě. Úžasné jsou plody. Jsou vejčitě kulovité, 10 - 15 cm (!) dlouhé, těžké, většinou světle zelené, trpké (ale přesto v domovině hospodářsky využitelné).
Elsholtzia stauntonii
Zajímavý keř, který u nás dorůstá výšky 1 - 1,5 m. Vzrůst je vzpřímený až široce rozložitý.
Všechny části rostliny jsou aromatické, příjemně vonící. Vejčitě podlouhlé až kopinaté listy s výraznou žilnatinou jsou 6 - 10 cm dlouhé, hrubě pilovité, na rubu jemně žláznatě ochlupené (připomínají kopřivu). Nejkrásnější jsou však světle purpurové květy v latnatých 10 -15 cm dlouhých klasech, které vykvétají až v září a kvetou často ještě po opadu listů na podzim. Právě v tomto období jsou zvlášť důležité pro včely a motýly. Výhony je vhodné v předjaří z důvodu tvorby většího množství letorostů a tím pádem bohatšího kvetení asi o polovinu zkrátit.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down