16.08.2005 | 05:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Malé, ale dospělé italské traktory

Na letošní jarní výstavě Hobby v Českých Budějovicích mohli návštěvníci shlédnout kromě klasického sortimentu i profesionální zemědělskou a komunální techniku, která má k označení hobby značně daleko. Jedním z výrobců, který se prostřednictvím svého dovozce do České republiky na této výstavě prezentoval, byla italská firma Goldoni, jež nabízí své produkty pod stejným obchodním názvem.

Výrobní program firmy je poměrně široký a zahrnuje jednoosé kultivační traktory, klasické traktory pro majitele vinic, sadů či podnikatele v komunální sféře, až po speciální dopravní techniku pro horské oblasti, či malé pásové traktory. Jednotlivé produkty jsou jak v jednoduchém provedení, tak s bohatou základní, či příplatkovou výbavou, která umožňuje nasazení těchto strojů během celého roku. Tomu odpovídá možnost volby provedení s kabinou, nebo bez ní, montáž předního tříbodového závěsu a vývodové hřídele, hydraulického systému a počet i umístnění řídicích ventilů, apod. Velké modely traktorů Goldoni si pak v ničem nezadají s klasickými kolovými traktory určenými pro běžné zemědělské práce.
Menší kloubové traktory
Traktory s kloubovým řízením představují modelové řady Base 20 a Euro 30 až 40 SN. Řada Base 20, respektive model Base 20, je osazen dvouválcovým motorem Lombardini o zdvihovém objemu 954 cm3, který poskytuje výkon 16,2 kW (22 k). Model Euro 30 má motor stejné značky, jeho výkon však dosahuje 18,4 kW (25 k) a zdvihový objem činí 1248 cm3. Traktor Euro 40 je již vybaven tříválcovým motorem Lombardini o zdvihovém objemu 1871 cm3, který poskytuje 25,7 kW (35 k).
Pro tyto modely jsou kromě kloubového řízení společná některá technická řešení. Jde například o převodovku s devíti rychlostmi v konfiguraci 6 + 3, pohon všech kol, uzávěrku diferenciálů obou náprav, či o bezpečnostní rám a odpružené sedadlo řidiče. Všechny modely mají zadní vývodový hřídel s 540 a 1000 n/min. Menší Base se odlišuje zejména nosností hydrauliky, která činí 500 kg (řada Euro má 1000 kg), celkovou hmotností, jež dosahuje 690 kg (Euro 1100 kg), možností brždění pouze dvou kol, či menší pojezdou rychlostí 20 km/h (Euro 30 km/h). Tyto kloubové traktory jsou určeny zejména pro nasazení v sadech, vinohradech či zahradnictvích.
Euro s řízenou nápravou
Větší traktory Euro s přední řiditelnou nápravou jsou ve čtyřech základních modelech Euro 26 až Euro 45. Všechny mají tříválcové motory Lombardini se zdvihovým objemem 1120 až 1649 cm3 a dosahují výkonu 16,9 až 27,2 kW (23 až 37 k). Jako jejich menší kolegové jsou osazeny převodovkou 6 + 3 a dosahují pojezdové rychlosti 30 km/h.
Disponují pohonem všech kol a uzávěrkami diferenciálu obou náprav. Přední řiditelná náprava má úhel natočení 55 ° a umožňuje dosáhnout poloměru otáčení 2,7 m. Hydraulický systém dosahuje nosnosti na ramenech hydrauliky 1000 kg a na přání může být vybaven dvěma vývody hydraulických okruhů. Vývodový hřídel nabízí 540 n/min, nebo mohou být ve výbavě přední a zadní hřídel s 540 a 750 otáčkami. Základní hmotnost strojů je 900 až 1350 kg. V základním provedení jsou tyto stroje opatřeny bezpečnostním rámem, který může být na přání nahrazen kabinou s ventilací. Traktory jsou určeny je pro sady, vinice a zahrady.
Komunální kompaktní traktor
Takové komunální traktory reprezentuje modelová řada Aster, která se dodává buď s tříválcovým motorem Lombardini (1649 cm3) o výkonu 24,3 kW (33 k), nebo 26,5 kW (36 k), či se čtyřválcovým motorem stejné značky (2199 cm3) o výkonu 32 kW (44 k).
Traktory mají synchronizovanou převodovkou s 28 rychlostními stupni s reverzací. Pojezdová rychlost dosahuje až 30 km/h a hnané jsou obě nápravy, které mají rovněž uzávěrky diferenciálů. Traktory jsou vybaveny zadním tříbodovým závěsem s nosností 1400 kg, přičemž nosnost čelních ramen je 800 kg. Hydraulický systém disponuje až pěti vývody hydraulických okruhů. Hydraulické čerpadlo dává 33 l/min, přičemž ventil řízení je opatřen systémem load-sensing. Obsluha má k dispozici bezpečnostní kabinu s klimatizací a uhlíkovým filtrem. Nasazení traktorů, jejichž základní hmotnost 1450 kg, se předpokládá především v sadech, vinicích, zahradnictvích a komunálních službách.
Viniční traktor
Pro práce ve vinicích je určen model s příznačným názvem Vigner. K dispozici je Vigner 75 s tříválcovým motorem John Deere o výkonu 51 kW (71 k), nebo Vigner 95 se čtyřválcovým motorem VM Detroit o výkonu 70 kW (95 k). Tyto traktory jsou opatřeny převodovkou Dual Power se 40 rychlostmi s reverzací, která že může pracovat ve dvou režimech: v režimu 16 + 8, nebo v režimu 8 + 8, přepínání je zajištěno samostatnou přepínací pákou. Převodovka je spojena s reverzací, pojezdová rychlost dosahuje 40 km/h.
Traktory jsou vybaveny pohonem všech kol i jejich brzdami. Obě nápravy jsou opatřeny uzávěrkou diferenciálu, řízená je opět přední náprava. Úhel natočení předních kol je 55 ° a umožňuje dosáhnou poloměru otáčení 3,5 m. Hydraulický systém má dvě čerpadla o výkonu 26 a 48 l/min s load-sensing ventilem na řízení. Možností je až pět vývodů hydraulických okruhů. Maximální nosnost zadních ramen je 2500 kg, nosnost předních ramen dosahuje až 1000 kg. Kabina je vybavena klimatizací a uhlíkovými filtry. Hmotnost traktoru je 2500 kg. Díky výkonným motorům se tyto modely hodí i pro polní práce.
Obdobnými vlastnostmi lze charakterizovat také modelovou řadu Star Quadrifoglio, která představuje klasické komunální traktory a traktory pro lehké polní práce. Jde o modely Star 75 Q s výkonem 53 kW (72 k) a Star 85 Q o výkonu 60 kW (82 k) vybavené motory John Deere a VM Detroit. Rovněž je použita převodovka Dual Power. Tyto traktory jsou osazeny pření řiditelnou nápravou s úhlem natočení 57 ° a dosahují poloměru otáčení 3,3 m. Údaje o nosnosti hydrauliky, pojezdové rychlosti, či počtu hydraulických okruhů jsou shodné s modely Vigner.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down