18.03.2024 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Májová výstava sklaniček

Klub skalničkářů Praha pořádá v Praze na Karlově náměstí – Moráni, v zahradách vedle Faustova domu, výstavy spojené s prodejem rostlin a poradenskou službou. Výstava se každoročně koná v nádherných prostorách Farní zahrady u Sv. Jana Nepomuckého na Skalce.

Při vernisáži výstav skalniček zní z kostela i varhanní hudba díky dlouhodobě dobrým vztahům s farníky. Potěšení z krásných květů tak lze kombinovat s hudebními zážitky od barokních mistrů v provedení milé varhanice v krásném prostředí kostela. Venkovní bohoslužby farnosti a někdy i biřmování svátečně ustrojených dětí umocňují zážitek mezi zářícími květy na skalkách. Vznikla tak vzájemná symbióza Klubu s farností Sv. Jana Nepomuckého a Arcibiskupstvím na farní zahradě Na skalce. Pro mnohé Pražany milující květiny se výstavy staly trvalou součástí kulturního života v centru města.

Proměny farní zahrady Na skalce

Farní zahrada zahálela třicet let bez údržby, roztroušené sochy vykukovaly z vysokých kopřiv a křídlatky, propadlá polozasypaná studna hrozila pohlcením neopatrného chodce. Členové Klubu skalničkářů byli okouzleni fantastickým historickým místem přímo uprostřed města, obklopeného barokní architekturou kostela a tajemným Faustovým domem. S elánem se pustili do vyčištění zahrady od stavebního odpadu, náletových křovin a úporných plevelů. Zahrada postupně procházela svým znovuzrozením a ve zvelebených zákoutích múzy inspirovaly budoucí aranžéry jedinečných výstav.

Termín letošní Velké Májové výstavy je 8.–24. 5. 2024.

Text a foto: Ing. Vojtěch Holubec, CSc., předseda Klubu skalničkářů Praha

plakát výstavy

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down