Majorelleho modrá zahrada

Nejznámější zahrada v Maroku se nachází v Marrakéši, jednom ze čtyř královských měst, hojně navštěvovaných turisty. Sama zahrada je sbírkovou záležitostí a jsou v ní nashromážděné rostliny z celého světa.

Založil ji Jacques Majorelle, syn slavného nábytkáře Luise Majorelleho. Narodil se ve Francii v Nancy v roce 1886. Do Marrakéše poprvé přišel v roce 1919 a začal kariéru malíře. Pořídil si pozemek v roce 1924 a začal ho postupně přetvářet a osazovat. Dnes je toto místo známo jako Majorelleho zahrada. V roce 1947 ji zpřístupnil veřejnosti a zachovala se v této podobě dodnes. Po automobilové nehodě v roce 1962 se Majorelle odstěhoval zpět do Francie, kde krátce nato zemřel.
Zahrada Majorelle, je jedna z nejzáhadnějších zahrad 20. století. Je to místo mimořádně osobité a plné síly. Zahrada oplývá neodolatelnou hojností rostlinných tvarů a forem představující 5 kontinentů. Je zde dodnes cítit odraz vlivu malíře Jaquese Majorelleho, jistě jednoho z nejdůležitějších sběratelů rostlin v tehdejší době. Začátkem 30. let Majorelle poprvé použil v zahradě modrou barvu, které se dodnes v malířském světě říká Majorelleho modrá. Z cest lemovaných trvalkami v modrých květnících se nabízejí hezké pohledy na modré altány a pergoly, jsou zde sbírky kaktusů, bambusů, palem, papyrusů a trav. V zahradě se nachází mnoho vodních rostlin, které oživují vodní nádrže s tryskajícími fontánami, vodní prvek dobře kontrastuje se sbírkou sukulentů.
Zahrada Jaquese Majorelleho je snad jeho největší životní dílo v oblasti umění. Dodnes zachycuje, okouzluje a fascinuje návštěvnickou veřejnost. Od doby, kdy koupili a zrestaurovali tento majetek módní návrhář Yves Saint Laurent pocházející z Alžíru a jeho životní partner novinář Pierre Bergé, je budoucí existence Majorelleho zahrady zajištěna.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *