12.01.2012 | 03:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Listové, kořenové a košťálové zeleniny

Dovolujeme si předložit stručnou informaci o nově registrovaných odrůdách listových, kořenových a košťálových zelenin, u nichž bylo ve vegetačním roce 2010 ukončeno registrační řízení a odrůdy byly následně zapsány ve Státní odrůdové knize.

Za výše uvedené období bylo celkem registrováno 38 nových odrůd zelenin. Z celkového počtu nově registrovaných odrůd činí 26 % odrůdy košťálovin, listové a kořenové zeleniny. Nejvíce nově registrovaných odrůd bylo zaznamenáno u mrkve, ředkvičky a salátu. Dále byla zrušena registrace u celkem 72 odrůd (zejména pro nepodání žádosti o prodloužení), z toho bylo 45 (tj. 63 %) odrůd košťálovin, listové a kořenové zeleniny a prodloužena registrace celkem u 34 odrůd, u kterých uplynulo deset let od předchozí registrace, z toho bylo 17 odrůd košťálovin, listové a kořenové zeleniny.
Po vstupu ČR do Evropské unie v roce 2004 se stabilizoval počet nově registrovaných odrůd zelenin a registrace se týkají převážně odrůd vyšlechtěných českými firmami. Po notifikaci (úředním oznámení odrůd) se tyto nové odrůdy stávají součástí Společného evropského katalogu odrůd zeleniny, který je publikován v Úředním věstníku EU (http://eur-lex.europa.eu) a též je na webových stránkách ÚKZÚZ (http://www.ukzuz/odrudy.cz/) včetně jednotlivých dodatků katalogu.
Zapsané odrůdy mohou být obchodovány v kterémkoliv státu EU.

Kadeřávek - Brassica oleracea L. convar. acephala (DC.) Alef. var. sabellica L.
´Sympatic´
Polopozdní nehybridní odrůda vyšlechtěná ve firmě Moravoseed, spol. s r.o., Mikulov.
Rostlina je středně vysoká, středně široká, sloupcovitého tvaru. Listová čepel velmi úzce elipsovitého až úzce elipsovitého tvaru, krátká, tmavě červená nebo purpurová, středně zkadeřená. Řapíky jsou polovzpřímené, krátké až středně dlouhé.
Odrůda je odolná proti vyvracení košťálu a dobře odolává mrazu. Doporučený spon pěstování 60 x 50 cm až 70 x 60 cm.

Mrkev  - Daucus carota L.
´Anina´
Je poloraná odrůda mrkve typu Nantes pro časně letní až podzimní sklizně. Určená pro přímý trh i svazkování. Byla vyšlechtěna ve firmě Moravoseed, spol. s r.o., Mikulov.
Listy má vzpřímené až polovzpřímené, středně dlouhé, středně zelené a jemně až středně členité. Kořen je středně dlouhý, středně široký, úzce obdélníkového tvaru s tupým až tupě špičatým zakončením a slabě rýhovaným povrchem. Zbarvení pokožky, dřeně a korové části středně oranžové, dřeň je stejně zbarvená jako korová část. Hlava na povrchu nezelená a nemá antokyanové zbarvení, uvnitř zelená jen velmi slabě.

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 8/2011.

Text a foto Ing. Zbyšek Morávek, CSc., ÚKZÚZ, zkušební stanice Dobřichovice

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down