22.09.2021 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Likérka Rudolf Jelínek bude mít nejnižší sklizeň švestek za posledních deset let

Likérka Rudolf Jelínek z Vizovic na Zlínsku bude mít letos ve vlastních sadech nejnižší sklizeň švestek za posledních deset let. Letošní sklizeň se bude pohybovat pouze kolem 150 tun, v loňském roce byla sklizeň ve výši 553 tun, řekl dnes ČTK ředitel společnosti Rudolf Jelínek sady Jiří Koňařík. Rekordní sklizeň zaznamenala firma v roce 2018, a to zhruba 840 tun švestek.

"Dařilo se pouze odrůdě Čačanská rodná, ostatní odrůdy měly žádnou nebo podprůměrnou úrodu," uvedl Koňařík. Sklizeň letos začala 16. srpna, standardně to bývá 25. července. "Celkově je tedy v tomto roce posunuta sezona až o tři týdny," uvedl ředitel.

Švestky z vlastních sadů pokryjí jen část produkce likérky. Další ovoce podnik vykupuje od tuzemských pěstitelů, dováží je také ze zahraničí. "Firma vykupuje švestky především od pěstitelů z Česka a Slovenska a je schopna si tímto výkupem a vlastní produkcí pokrýt až 60 procent svých potřeb, ale vše záleží na úrodě v daném roce. Někdy může být tento podíl i výrazně nižší, což bude právě v tomto roce, kdy pokryjeme své potřeby od dodavatelů především z Balkánu. Švestek je v tomto roce méně, ale nakoupit požadované množství doufáme nebude problém. Vzhledem k menšímu celkovému objemu úrody v Evropě a nedostatku pracovníků na sklizeň se i cena švestek na zpracování zvýšila až o 50 procent," uvedl Koňařík.

Společnost má téměř 100 hektarů švestkových sadů. S výsadbou ovocných stromů na stráních vizovického údolí začala likérka v roce 2003. "Firma opět pokračovala s výsadbou sadů a v současné době má téměř 100 hektarů a počítá z dalším rozšiřováním na vlastních pozemcích v několika lokalitách," uvedl Koňařík. "V letošním roce sklízíme z 60 hektarů a máme 12 hlavních odrůd, ale celkový počet odrůd je vyšší, protože si zkoušíme další odrůdy pro naše podmínky," uvedl ředitel.

Kromě švestek pěstuje firma také meruňky, třešně a na menších plochách maliny, oskeruše, rakytník a regionální odrůdu jablek Jaderničku moravskou. "V letošním roce jsme sklidili jen deset procent předpokládané produkce meruněk, protože byly v jarním období v době květu poškozeny mrazem. U třešní byla situace podobná, ale poškození nebylo tak velké, sklidili jsme 40 procent předpokládané produkce," uvedl ředitel.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down