17.10.2005 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lidovci chtějí pro drobné vinaře založit odbytovou organizaci

Jihomoravští lidovci chtějí založit na jihu Moravy novou organizaci, která by měla hájit zájmy drobných pěstitelů vinné révy při prodeji hroznů. "Reagujeme tak na situaci, kdy se letos rozhodující výkupci hroznů dokázali shodnout na plošném snížení cen, a roztříštění drobní vinaři byli vystaveni diktátu cen velkých firem," řekl dnes novinářům v Brně lidovecký poslanec Jan Grůza. Drobní vinaři iniciativu neodmítají, ale jsou k ní skeptičtí.

Letošní výkupní ceny hroznů pěstitele vinné révy nepříjemně překvapily. Pokud neměli dlouhodobé smlouvy s velkými odběrateli, dostali za své hrozny zejména u odrůd Veltlínské zelené a Ryzlink vlašský v průměru o 40 až 50 procent méně než loni podle cukernatosti, tedy kolem pěti korun za kilogram. Podle Grůzy je na vině nejen levný dovoz vín ze sousedních zemí, například Rakouska, ale i to, že vinařské instituce nejsou schopny účinně hájit zájmy drobných vinařů při prodeji. "Pokud se nepodaří vytvořit novou organizaci, která by dokázala vyjednávat s výkupci, může se situace v příštím roce opakovat," míní Grůza. Podle něj působí jen na jihu Moravy na 15.000 drobných vinařů. Na celkové produkci vína v České republice se drobní vinaři podílí zhruba 16 procenty. "Naším úkolem teď bude oslovit komunální politiky v jednotlivých obcích, zjistit zájem o tuto možnost ze strany vinařů a upřesnit právní formu organizace," popsal. Sám považuje za nejvhodnější družstvo. "Otázkou je, jakou formou by takové družstvo mohlo reálně zajistit odbyt," řekl dnes ČTK předseda svazu moravských družstev Moravín Libor Nazarčuk. Podle něj by vinařům i pěstitelům pomohla spíše důsledná kontrola dovozů levných hroznů. Vznik další organizace, která by vinaře zastupovala, prý navíc ještě zkomplikuje již tak nedostatečnou komunikaci s ministerstvem zemědělství. Drobný pěstitel Jan Otáhal zastává názor, že by se měli vinaři více než na poslance spoléhat sami na sebe. "Panu poslanci ale držím palce, snad se mu to podaří," řekl Otáhal ČTK.
Další formou pomoci, kterou by mohli jihomoravští vinaři začít využívat v brzké době, jsou peníze z Vinařského fondu. Jeho vedení plánuje ještě do konce letošního roku rozdělit deset milionů až 15 milionů korun na podporu a propagaci tuzemských výrobců. I když to fondu od 30. dubna umožňuje zákon, musí celý proces ještě schválit Evropská unie. "Brusel nám má do konce října odpovědět, zda souhlasí s touto podporou," řekl dnes ČTK předseda dozorčí rady fondu Ladislav Skopal. S vyplácením peněz na jednotlivé projekty by mohl podle něj fond začít už v listopadu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down