01.11.2021 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lidé vybírají na Maratónskou alej věnovanou Emilovi a Daně Zátopkovým

S netradičním pojetí oslavy nedožitých stých narozenin atletů Emila a Dany Zátopkových přichází Nadace Partnerství a RunCzech. Během příštího roku plánují dosázet symbolickou Maratónskou alej. Do konce 4 220 metrů dlouhého stromořadí zbývá 755 stromů, na ty chtějí obě organizace od milovníků běhu získat nejméně 1,2 milionu korun. Lidé mohou myšlenku Maratónské podpořit přímým darem nebo prostřednictvím registrací na závody RunCzech. Více informací najdou na bezimprostromy.cz. Tváří letošní kampaně se stal amatérský běžec a hudební producent Jaro Slávik.

„Se seriálem běhů RunCzech spolupracujeme od roku 2005, kdy sportovci z celého světa pravidelně běhají pro stromy. Díky více jak 7 tisícům párům nohou se dodneška podařilo vysázet 3456 stromů a keřů. Kdybychom všechny tyto stromy dali do řady s 10metrovými rozestupy, vytvoří symbolickou alej dlouhou 34,6 kilometru. Do naplnění pomyslné maratónské délky nám tak zbývá jen kousek. V Nadaci Partnerství a RunCzech chceme tuto spolupráci sportu a přírody nechat doběhnout v roce 2022, na který připadá i 70. výročí zlatého výkonu Zátopkových na olympiádě v Helsinkách,“ komentuje Miroslav Kundrata z Nadace Partnerství, který stál u zrodu myšlenky „stromoběžců.“

RunCzech každoročně podporuje řadu charitativních aktivit, spolupráce s Nadací Partnerství na bězích pro stromy je ale nejdelší a nejstabilnější. U každé registrace na závod si mohou lidé navýšit startovné o příspěvek, který putuje na stromy. V prvních pěti letech spolupráce se dřeviny sázely do Aleje národů podél cyklostezky Greenway Krakov – Morava – Vídeň, později po celé republice kolem cest pro pěší i cyklisty, do školních zahrad a obecních sadů. Nyní rostou na více jak 60 lokalitách a starají se o ně místní dobrovolníci, které Nadace Partnerství dlouhodobě podporuje.

„Museli jsme postupně upustit od původního záměru vysázet stromy v jedné fyzické linii, takové místo kvůli hustotě sítí a vlastnictví pozemků v ČR prakticky neexistuje. Každý jednotlivý z vysázených stromů ale slouží denně běžcům, cyklistům i pěším. Symbolika Maratónské aleje je poklonou všem sportovcům světa, profesionálním i amatérským, které dodnes inspiruje odkaz Emila a Dany Zátopkových,“ doplňuje Miroslav Kundrata.

Symbolika Zátopkových přitom nebyla zvolena náhodně. K myšlence Maratónské aleje přivedla Carla Capalba, ředitele závodů RunCzech, osobní známost s oběma manželi. „Myšlenka, že každý z účastníků našich akcí může v Česku zanechat smysluplný odkaz, tedy zasadit strom, se mi hned od začátku moc líbila. Snažíme se lidi přivést ke zdravějšímu životnímu stylu a ten by bez zdravého životního prostředí nebyl možný,“ komentuje Carlo Capalbo.

Zájemci mají prozatím dvě možnosti, jak naplnění maratónského cíle pomoci. Běžci i neběžci mohou stromy podpořit přímo prostřednictvím veřejné sbírky Nadace Partnerství. Fanoušci maratónů i kratších tratí se mohou zapojit do široké nabídky běhů na příští rok. Ke svému startovnému mohou přidat 200 korun, které poputují právě na stromy. Veškeré možnosti najdou na bezimprostromy.cz.

„Stromy a běh patří k sobě. Mnozí amatérští běžci se ochuzují o krásu běhu v lesích, v terénu, který motivuje a inspiruje. Naše civilizace se stejně tak ochuzuje o charakter krajiny, ke které patří zeleň. Naopak přímý dotyk s přírodou, ať už při běhání venku nebo sázení stromů, nás obohacuje. Mistrovství Zátopkových bylo ne náhodou postaveno také na tréninku v lesích,“ uzavírá patron kampaně Jaro Slávik.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down