03.11.2021 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lidé ve Zlíně-Štípě vysadí 63 stromů k výročí 630 let od první písemné zmínky

Lidé ve zlínské části Štípa vysadí 63 stromů jako připomínku letošního výročí 630 let od první písemné zmínky o Štípě, která se váže k obdarování tamního kostela Ješkem ze Štenberka. V okolí kostela budou nyní vysázeny stromy jako připomínka tohoto výročí, sdělil ČTK v tiskové zprávě koordinátor projektu Lubomír Hnilica. Ve Štípě je významné mariánské poutní místo, poutní kostel ve Štípě se řadí mezi nejcennější sakrální stavby ve Zlínském kraji.

Stromy budou vysazeny díky podpoře státního fondu životního prostředí, podmínkou je výsadba vlastními silami. Vznikl proto projekt Patron stromu, kde se lidé mohli stát patronem vlastního stromu. "O projekt byl velký zájem a během několika málo dní měly všechny stromy svého patrona. Většinou se jedná o rodiny, jeden strom zasadí i místní sbor dobrovolných hasičů nebo také poutníci z Loučky, kteří každoročně přicházejí do Štípy na pouť," uvedl Hnilica.

Projekt výsadby stromů v okolí kostela vznikal podle něj již v roce 2019 a jeho autorem je zahradní architekt Ferdinand Leffler. "Jeho ateliér vytvořil projekt zahradních úprav tak, aby do stávajícího prostředí dobře zapadl. Vysazeny budou drobnoplodé jabloně, hlohy, buky, velké množství habrů, ale i ovocné stromy a samozřejmě i lípy. Každý z patronů si svůj strom musí zasadit a také o něj následně pečovat," uvedl Hnilica.

Vzhledem k zájmu o komunitní výsadbu se na jaro také připravuje možnost stát se patronem velkých trvalkových záhonů, které ozdobí náměstí. V příštím roce bude také možné se stát patronem laviček, které doplní vznikající park okolo štípského chrámu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down