14.07.2023 | 04:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Liberecká botanická zahrada měla za pololetí o 17 procent návštěvníků víc než loni

Krajskou Botanickou zahradu v Liberci navštívilo za letošní první pololetí skoro 32 500 lidí, což je o téměř 4800 více než loni. Meziročně je to sedmnáctiprocentní nárůst. Více lidí než loni chodilo do zahrady zejména od ledna do března. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí kraje Filip Trdla.

"Nárůst je možné přisoudit propagaci zahrady na sociálních sítích, kde botanická zahrada začala prezentovat svoji práci od ledna 2023," doplnil.

Liberecká botanická zahrada je nejstarší svého druhu v Česku. Vznikla v roce 1895. Loni za celý rok ji navštívilo přes 62.500 lidí. Ve sbírkách má přes 8000 exotických rostlin a pyšní se několika unikáty. Patří k nim například pět nejstarších kamélií v Evropě či největší průřez zkamenělým kmenem, který se kdy v Česku našel.

Lákadlem je také nejstarší veřejné akvárium v zemi, které vzniklo před více než 60 lety. Letos nabízí novinku. "Povedlo se vytvořit novou akvarijní expozici sladkovodních cichlid představující pestrost života velkých afrických jezer, konkrétně jezera Malawi," uvedl ředitel Botanické zahrady Václav Lenk. Letošní novinkou v zahradě je podle něj také expozice sukulentních rostlin v prvním patře pavilonu A. "Ta je rozdělena na tři části, a představuje tak sukulenty Afriky, kaudexní sukulenty a sukulenty Ameriky," doplnil ředitel zahrady.

Aktuálně mezi lákadla zahrady patří kvetoucí lekníny. Liberecká sbírka je zřejmě největší v zemi. V expozicích zahrady je 45 různých druhů či kultivarů. Mezi ně patří i tři největší leknínovité rostliny světa, což jsou viktorie Cruzova (Victoria cruziana), viktorie královská (Victoria amazonica) a euryalé vzdorná (Euryale ferox).

Zdroj: ČTK*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down