20.07.2023 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Liberec předpokládá, že alej v promenádní Masarykově ulici pokácí do 10 let

Promenádní Masarykova ulice v Liberci, která bývá označovaná za jednu z nejhezčích v zemi, zřejmě přijde za několik let o svoji více než stoletou lipovou alej. Náměstek primátora Jiří Janďourek (Starostové pro Liberecký kraj) odhaduje, že ke kácení budou muset přistoupit za pět až deset let. Už nyní proto podle něj zpracovávají studii na výsadbu nového lipového stromořadí, což si vyžádá kolem 20 milionů korun.

"Nejedná se jen pouze o výsadby stromů. Jedná se také o výměnu kompletního podloží, protože tam je podloží, které je zhutněné díky výstavbě tramvajové tratě. Proto ty stromy částečně odcházejí," řekl náměstek.

Stromořadí bylo v Masarykově ulici vysazeno na konci 19. století původně ve čtyřech řadách. Zůstaly z něj ale jen vnější lípy, vnitřní javory už tam nejsou. V dobrém stavu nejsou ani lípy. Kořenový systém většiny stromů v aleji dlouhé bezmála kilometr poničily stavební stroje při rekonstrukci tramvajové trati před 35 lety. Navíc jsou lípy napadené agresivními dřevokaznými houbami a poškozuje je i solení okolních komunikací.

K zemi měla jít alej už před deseti lety. Radnice ale tehdy na revitalizaci rozloženou do tří let nezískala dotaci. Odstraňují se tak jen nebezpečné a nestabilní stromy. Město jich nechalo v minulých letech pokácet zhruba 50, několik dalších spadlo samo, nikoho nezranily. V aleji zůstává zhruba 100 stromů, které jsou pod zvýšeným dohledem. Letos je pracovníci magistrátu kontrolovali za pomoci akustického tomografu, který funguje na principu měření rychlosti šíření zvuku dřevem. Nezjistili žádné závažnější defekty. Podle náměstka ale budou ještě dělat u 40 vytipovaných stromů tahové zkoušky ke zjištění pevnosti kořenů, za což město odborníkovi zaplatí 320.000 korun.

Současná podoba Masarykovy ulice je z doby největšího rozmachu města na přelomu 19. a 20. století. Její součástí je architektonicky ojedinělý celek, který tvoří lázně císaře Františka Josefa I., Severočeské muzeum a dětská poliklinika. Je tam i kdysi slavné výstaviště, které se postupně mění v muzeum techniky. Alej také vybízí turisty k romantické procházce podél reprezentativních vil z centra města k zoo, botanické zahradě nebo Lidovým sadům.

Zdroj: ČTK*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down