27.11.2005 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Levné ovocné šťávy, nektary a nápoje odpovídají předpisům

Levné ovocné šťávy, nektary a nápoje v obchodní síti odpovídají podle nedávné kontroly Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) předpisům. Jde i o takzvané privátní značky obchodních řetězců. Z 21 odebraných vzorků domácí i zahraniční výroby jen dva neobsahovaly ovocný podíl, jaký byl uveden na obalu. ČTK o tom informovala mluvčí inspekce Daniela Kolejková.

Kontrola označování podle ní dopadla hůře; ze 27 vzorků
nevyhovělo normám pět. Většinou chyběl údaj o procentuálním obsahu složky, která byla na obalu zdůrazněna buď slovně, nebo obrazově. Jeden z nápojů byl pak nepovoleně označen jako "přírodní". Za zajímavou označila Kolejková skutečnost, že mezi nevyhovujícími nápoji nebyl žádný z levných výrobků nebo výrobků, které řetězce prodávají pod vlastními značkami.
Inspekce se věnuje kontrolám kvality a správného označování
ovocných šťáv, nektarů a nápojů kvůli značnému rozšíření tohoto sortimentu po vstupu Česka do EU. Příslušné vyhlášky přesně určují, jaký procentuální podíl ovocné složky musí nealkoholický nápoj obsahovat, aby ho bylo možné konkrétně označit.
Například slovem "džus" nebo "juice" a také "100%" nebo
"stoprocentní" lze označit pouze ovocné nebo zeleninové šťávy, do nichž nebyla přidána voda, a obsahují tak výhradně ovocnou nebo zeleninovou šťávu z jednoho nebo více druhů ovoce. Pokud má nápoj označení "nektar", musí podle druhu užitého ovoce obsahovat nejméně 25 až 50 procent ovocného podílu. Další kategorií jsou "ovocné nápoje", v nichž je zpravidla obsah ovocné složky nižší než u ovocných šťáv či nektarů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down