23.04.2022 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Letošní Valtické vinné trhy mají své šampiony, lidé je ochutnají za dva týdny

Šampiona mezi bílými, červenými i zahraničními víny mají letošní Valtické vinné trhy. Titul šampiona 55. ročníku získalo mezi bílými víny Veltlínské zelené 2019, výběr z hroznů z vinařství Mikrosvín Mikulov, titul šampiona červených vín má Merlot 2020, výběr z hroznů z vinařství Moravíno Valtice. Šampionem zahraničích vín hodnotící komise vyhlásila Rizlink Rýnský 2019 od Zámocké vinárstvo Pezinok.

V letošním půlkulatém ročníku soutěže komise posuzovala 730 vín zejména z Česka, Slovenska a Rakouska, v soutěži se ale objevila i vína z Itálie, Francie, Německa, Španělska, USA, Argentiny, Chile nebo Nového Zélandu. „Letošní ročník je rekordní co do počtu přihlášených zahraničních vín, což soutěži dodalo ještě na vyšší úrovni a dalo našim vinařům i možnost srovnání s kolegy z různých částí světa,“ uvedl jeden z pořadatelů David Šťastný.

Do loňského ročníku vinaři přihlásili 654 vzorků, v roce 2020 to bylo 424 vín. Bez omezeních souvisejících s pandemií se letos vrátí také související výstava vín, spojená s ochutnávkou všech zúčastněných vín včetně šampionů. Uskuteční se 6. a 7. května v nově rekonstruované zámecké jízdárně valtického zámku. Na vinařskou slavnost pravidelně přijíždí několik tisíc návštěvníků.

Vinné trhy ve Valticích mají dlouholetou tradici, první ročníky se konaly již na sklonku devatenáctého století. Novodobá historie Valtických vinných trhů se začala psát v roce 1967, kdy se konal první ročník soutěže v současné podobě. Vína jsou oceňována v několika kategoriích. Porota uděluje v každé kategorii nebo každé odrůdě vína jen jedinou zlatou, stříbrnou a bronzovou medaili. Celostátní výstavu vín s mezinárodní účastí pořádají Valtické vinné trhy ve spolupráci se Střední vinařskou školou ve Valticích.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down