06.04.2004 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Letničky nemusí být pouze letničky (jednoletky)

Název je odrazem reality - stále více a více se v poslední době pro letní výsadbu používají i jiné než jen tak oblíbené jednoletky. Pro letní výsadbu jsou vhodné dvouletky stejně tak jako trvalky, které nakvétají v letních měsících.

Možnost a nabídky pro letní uplatnění – to bylo hlavní téma Dnů otevřených dveří (DOD) firmy Syngenta, které se konaly první týden v červenci v německém městě Kleve nedaleko holandských hranic.
Na otevřené ploše 2 ha a ve sklenících měli především zákazníci firmy Syngenta možnost prohlédnout si nabízený sortiment jednak v hrncích (směřuje se k větším 3litrovým) umístěných na stolech, v polních záhonech, ale zajímavá byla nabídka přímo v sesazených výsadbách v nádobách nebo v ukázkových zahrádkách. Rostlinný materiál směřuje především do zahrad a otevřených ploch, ale další použití nachází ve floristice - spojovací chodba skleníkového komplexu byl vyplněn velkými prostorovými aranžmá, která byla zhotovena podle posledních trendů a názorně ukazovala na další možnosti využití.
Již několik let si pěstitelé (nezáleží z jaké oblasti nebo krajiny) uvědomují, že není umění vypěstovat, ale prodat. Zajímavé prodejní nabídky, tématické kompozice – to je další směr, kam se dostávají DOD, které dříve bývaly pouze přehlídkou kvalitního materiálu a nabídky posledních novinek. Tuto velkou změnu zaznamenalo i centrum v Kleve.
Proč právě Kleve?
Historické město Kleve se nachází nedaleko hranic s Holandskem. Dostupnost tohoto místa s ohledem na velké zákazníky z východní a střední Evropy je přece jen snadnější než Enkhuizen. Snad ještě větší předností je dostatečně velká plocha, kde se dají skloubit všechny druhy prezentace. Důležité je i zázemí, které se osvědčilo při letošních deštích a nevlídném počasí, které tyto dny provázelo.
Prodej směřuje ke 3litrovým hrncům, kam se vysazují většinou tři rostliny takových druhů a odrůd, které mají krátkou vegetační dobu – 1, 5 měsíce. Po rostlinách se vyžaduje kompaktnost a dlouhá doba kvetení.
Letem květinovým světem
Co druh a odrůda, to pozastavení. Těžko se vždy vybírá, těžko se něčemu dává přednost. Lobelky – původně drobná modrokvětá rostlinka, která se používala do lemů záhonů se změnila. Převislé tvary, různobarevné květy – možná, že silná, kompaktní Lobelia hybrid LagunaR Compact Blue with Eye ’Lobetis’ nebo Laguna Trailing ’Dark Blue’obohatí i vaší nabídku.
Callendula officinalis ’Little Ball Orange’ jistě nebudeme počítat mezi „plevelné“ rostliny. Vyniká kompaktním habitem, je plnokvětý s jednotnou dobou nakvétání.
Salvia zaujímají pravidelně významné místo. Vždy mě zajímá, jakého genetického předka v sobě nosí. Jsem přesvědčena, že mnoho vynikajících zahraničních odrůd pochází z Prahy. Mezi novinky roku 2002 patřila i růžově modrá Salvia x superba ’Merlau Blue’.
Renesance se dočkal i Cosmos bipinnatus ’Sonata Carmine Shades’, který v nových barvách (červenofialový, růžový, smetanový) s kompaktním vzrůstem a silnějším stvolem nachází opět svoje uplatnění.
Svoje místo najdou jistě i rostliny ze skupiny Sedum kamtschaticum ’Variegatum’, které je širokolisté, zelené se světlým okrajem a výrazným větším žlutooranžovým květem.
Protěž – Leontopodium ’Everest’ kvete již v prvém roce kultivace. Je to rostlina s krátkou kultivační dobou. V roce 2003 získala cenu FloraSelect Quality.
Mezi letničky se s úspěchem může zařadit i dekorativní jahoda s jedlými plody Fragaria x ananassa ’Fragoo’R F1.
Ageratum houstonianum patří také ke krátkodobým kulturám, které jsou hotové za šest týdnů. V poslední době se přešlo od množení semenem k vegetačnímu a dosáhlo se zlepšení vlastností. Tři barvy přináší ArtisR Basso Blue, Purple, Rose. Velkou samočisticí schopnost má celá série Basso. Vyznačuje se bohatý odnožováním, kulovitým tvarem keříku, uniformitou barvy. Jsou ideální pro kontejnery.
Na DOD byl představen první hybrid Pericallis ’Venezia’ F1, který nevyžaduje chladnou periodu před kvetením. Výhodou je krátká pěstební doba, kompaktní habitus, vysoká uniformita. Je možné ji pěstovat ve všech ročních obdobích. Pro jarní periodu potřebuje 6 – 8 týdnů, pro ostatní 10 – 12. Musíme počítat s tím, že čím vyšší teplota, tím jsou rostliny vzrůstnější. Pro Vánoční prodej je vhodné hrnkování koncem září a začátkem října.
Stále populárnější je Diascia barbareae, jejíž nové formy jsou odolnější na klimatické změny – především na vysoké teploty. Předností je opětovné nakvétání jak převislých, tak i vzpřímených typů. Novinkou jsou i nové barevné kombinace. Svoje uplatnění najdou jak v nádobách, tak i v závěsech a na záhonech.
Sanvitalia specioza ’Cuzco Compact’ – jak sám název říká, jedná se o kompaktnější rostlinu, kde kompaktnost je geneticky daná, takže odpadá použití regulátoru růstu.
Novinky byly i mezi Verbena hybrida – Tukana ’Strowberry Cream’ a ’Lilac’, které jsou vhodné do 10,5 cm hrnků a větší nádoby, kde se dostavuje okamžitý efekt.
Vinca ’Sunstorm’ patří mezi novinky. Celá série vyniká velkou odolností na vysoké teploty, je kompaktní, dobře větví a vyznačuje se velkými květy. Jedná se o perspektivní rostlinu.
Novinkou roku 2003/04 je Begonia Tenella F1 ’Scarlet’, která je ideální pro květináč i závěs. V nabídce série Tenella je pět atraktivních barev. Kvete do zámrazu, dobře remontuje. Její vlastnosti se odrazí i v dobrém prodeji. Základem pěstování je vysoká kvalita mladých rostlin.
Bidens ferulifolium SolaireR ’Star’ – novinka – má krátké květní stonky s velkými žlutými květy, kvete celé léto. Je neobyčejně kompaktní, rezistentní na nemoci, má kulatý habitus, vysokou samočisticí schopnost. Ideální pro všechna záhonová aranžmá.
Umění prodeje
Tak, kvalitní rostlinný materiál máme a teď nastupuje cesta prodeje. Jak nabízet? Zajímavé byly ukázky různých možností. Ohňostroj nabízel prodej Begonia Tenella, kde byly sesazeny tři rostliny . Dalším tématem bylo například Zpátky k přírodě, Pryč z Afriky, Objev více cest a barev, Svatba (na nás až moc kýčovitá, ale jednotlivé prvky dobře použitelné), Halloween s převládající oranžovou barvou, Párty – dětská hra barev, Relaxace, Horko - přináší sluneční svit do zahrady s horkými tóny barev …
Možnosti kombinací
Vedle jednodruhově osazených nádob venkovní přehlídka nabízela nezměrné množství sesazovaných truhlíků a nádob různých tvarů a velikostí, včetně závěsných. Mnohé kombinace byly vynikající a kolikrát upozornily nakombinace, které byly neobvyklé.
Vedle osazení zde byly prodejní a realizační nabídky – Zvuk, kdy vítr se proháněl píšťalkami, které doprovázela protěž, Osteospermum. De Luxe Planters – přines do své zahrady kreativní atmosféru s vodou, zvukem, světlem a barvou. Ideální pro malé zahrady, patia a balkony. Použití závěsných košů přineslo další dimenzi při použití. Jde o další přidatnou hodnotu, která je přijatelná pro zákazníka.
Vzorové zahrádky
Snad na všech výstavách nebo přehlídkách se přechází na vzorové - ukázkové zahrádky, které naznačují, co s jednotlivými druhy a odrůdami. Na malé ploše je nastíněná výsadba a použitý sortiment. Na těchto plochách si uvědomíme, že opravdu i sebemenší kousek půdy se může zkulturnit a přinést potěšení a pohodu uživateli. To by mělo být cílem práce všech zahradníků – semenářů, dodavatelů mladých rostlin nebo těch konečných, kteří prodávají již hotové rostliny nebo se podílí na realizacích.
Celková úprava
Přehlídka v Kleve přinesla mnoho různých pohledů na rostlinu a její využití. Zaměstnanci firmy s vysokým estetickým cítěním přichystali bohatou nabídku nápadů a inspirací vy jste mohli postupovat po stopách jednotlivých členů pracovního kolektivu od výsadeb jednotlivých odrůd po tématické celky, závěsné nádoby a truhlíky. Vše bylo pod stejným mottem, se stejnou myšlenkou. Návštěva přinesla netoliko odborný požitek, ale také estetický, inspirativní.
Každoročně Dny otevřených dveří přinášejí mnoho novinek a proto je dobré se s nimi seznámit a následovně nabídnout svým zákazníkům co nejširší, ale pro naše podmínky vhodný sortiment.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down