05.01.2010 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Letničkové inspirace ve Veltrusech

Každoročně otevírá společnost Sempra Praha, a. s., společně se svými dceřinými společnostmi brány svých šlechtitelských stanic. Tyto dny jsou příležitostí pro představitele měst, obcí, realizačních firem či pěstitelů květin, aby si vybrali ten správný sortiment květin pro příští rok.

Šlechtitelská stanice ve Veltrusích přinesla za svou více než 60letou historii mnoho nových odrůd. Původní zelinářské zaměření vystřídala orientace na květiny, letničky a trvalky. V dnešní době se zabývají především udržovacím šlechtěním a novošlechtěním letniček a produkcí a prodejem zeleninové a květinové sadby. Vedoucím stanice je Ing. Jiří Porš, který si vzal provázení hostů po letničkových výsadbách osobně na starost.

Výsadba na příští rok
Přesné umístění letničkové výsadby se ve veltruské Sempře každoročně mění, plocha i množství vysázených druhů a kultivarů zůstává více méně stejná. Na ploše dvou hektarů tak mohli letos návštěvníci obdivovat 50 druhů a odrůd a narazili zde na i výsadby udržovacího šlechtění. Nejčastěji zastoupenými mezi nimi byly šalvěje, aksamitníky a čínské astry. I přesto, že pozemek je před výsadbou ošetřen herbicidy, o bezplevelný stav porostu je nutno pečovat i během vegetace. O to se stará pět zaměstnanců, kteří se vedle údržby porostů a odběru semen z tohoto pozemku věnují i produkci květinové a zeleninové sadby.

K sušení i pochutnání
Mezi rostliny, o které je v poslední době podle vedoucího šlechtitelské stanice Ing. Jiřího Porše větší zájem, patří smil, Helichrysum bracteatum. V nabídkovém katalogu Šlechtitelské stanice Veltrusy figuruje v osmi různých barevných odstínech. Všechny odrůdy dorůstají 90 centimetrů a jsou vhodné k sušení. Další letničkou vhodnou k sušení je i Limonium sinuatum. Nabídne růžovou a modrofialovou barvu květů.
Do trojice vhodné k sušení patří i Carthamus tinctorius. Díky hlubokým kořenům roste na suchých půdách, je odolný proti suchu, snáší zasolení. Je vhodný pro přímý výsev. V květech obsahuje červené barvivo a žluté pigmenty a dodnes se používá k barvení polévek, omáček či pečiva. Pražená semena se jedí jako pochutina. Mladé výhonky je možné použít jako zeleninu.
Letničkou, jež je řazena mezi ve volné přírodě vyhynulé druhy, patří Xeranthemum annuum. Zaujme šedozeleným olistěním a v nabídce Sempry je možno ji zakoupit s plným květem ve směsi barev.

Stálice a novinky
Své místo na ve veřejných výsadbách získávají ostálky a afrikány. Novější odrůda Tagetes tenuifolia ´Citrina´ dorůstá 25 centimetrů, a pokud má dostatečný prostor, zaujme jedna sazenice i jednoho metru šířky. Ani odrůda ´Karkulka´ není příliš vzrůstná a pro výsadby nabízí květ červenohnědé barvy. Působením větru se však může rozklesávat a hodí se proto spíše do nepravidelných výsadeb či do nádob. Nejprodávanější odrůdou mezi afrikány je Tagetes patula ´Fiesta´, která přináší jistotu kvetení v průběhu celého léta. Pro rok 2010 je novinkou v sortimentu Tagetes patula odrůda ´Fuga´. Dorůstá 30 centimetrů a její červenooranžové květy s lemem jsou plnokvěté.
Zinnia elegans vyžaduje teplé a slunné stanoviště a výživnou, humózní půdu. Špatně snáší studené a mokré léto, naopak v době sucha je třeba rostliny zalévat. Její pevné stonky nesou úborovitá květenství. K výsadbám lze využít širokou škálu barev i kultivarů s jednoduchými, poloplnými i plnými květy. I přes své krátké působení na trhu si velkou oblibu získal kultivar ´Envy Double´, který nabídne světle zelené, plnokvěté úbory.
Tradicí na českých zahradách byla Callistephus chinensis. Dnes je však, díky výskytu fuzariového vadnutí, již tak často nespatříme. Houba přežívá v zemi na rostlinných zbytcích, ale i na semenech sebraných z napadeného porostu. Prevencí proti výskytu této choroby je tedy střídání pěstebních ploch a použití zdravého semenného materiálu.

Nejen do truhlíku
Oblíbenou rostlinou truhlíků i volných záhonů se v posledních letech stala také Verbena x hybrida. Původem americká trvalka se v našich podmínkách pěstuje jako letnička. Vyniká širokou škálou barev a dlouhým a bohatým kvetením. Veltruská šlechtitelská stanice letos představila dvě novinky ¬– odrůdy ´Mamuth červený´ a ´Mamuth modrý´. Květy jsou červené, resp. modré s býlím okem a rostlina se uplatní na záhonech i v nádobách. V městkých výsadbách narazíme i na Verbena bonariensis, vysokou letničku s modrofialovým květem a pevným stonkem. Je vhodná ke skupinovým výsadbám, uplatní se i k sušení.
Širokou barevnou variabilitou vyniká Gazania rigens. Říká se jí také sluneční květina, jelikož květní úbory otevírá podobně jako slunečnice za slunečného počasí. Hustá přízemní růžice tmavě zelených, zespodu plstnatých listů, je sama o sobě velmi dekorativní. Začátkem června z ní začínají vyrůstat pevné a hladké stonky, dlouhé až 30 cm, zakončené jednoduchými, pestře zbarvenými úbory o průměru sedm až devět centimetrů. Terč úboru je většinou tmavý a kolem něj bývá tmavší kruh. Kvete až do zámrazu. V nabídce figuruje v barevné směsi.
Na plochách městských částí narazíme i na Salvia. Dříve bohatě využívané vysoké odrůdy Salvia farinacea nahrazují druhy nižší, např. Salvia splendens ´Libochovický oheň´ a ´Svatojánský oheň´. Na konci rozvětvených lodyh vykvétají zářivě červené květy v lichopřeslenech. Rostliny dosahují okolo 40 centimetrů výšky.

Tip na výlet
Pokud vás při prohlídce letničkových výsadeb zaskočí déšť, nechte se vtáhnout do historie zámku Veltrusy prostřednictvím zajímavých prohlídkových tras. Vedle ohlédnutí do historie zámku a odstraňování povodňových škod je v nabídce nově trasa pro zahradníky. Ta zaujme především prohlídkou historických skleníků vybavených unikátním, stále funkčním, kanálovým vytápěním z poloviny 19. století.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down