Letní zahrada, vůně růží a přehlídka vznešených hortenzií

Léto začíná slunovratem, v Botanické zahradě hl. m. Prahy už je ale v plném proudu. Dokazují to pestré záhony v Ornamentální zahradě, kde kromě tradičních letniček upoutají pozornost i ty tropické. Kromě expozice Užitkových rostlin mírného pásu, kde botanická zahrada prezentuje běžně známé léčivky a zelené koření, mohou návštěvníci zahrady objevovat v areálu i tajemné svatojánské byliny.

První horké letní dny přinesly i první květy letniček. Patří k nim zejména druhy, které se samy přesévají na záhoně, jako je koukol, ostrožka, mák či sluncovka. V letošním roce věnovaném tropickým rostlinám upoutají i nevšední a exotičtější druhy letniček, třeba torénie  s pyskatým květem v bílé, růžové či fialové barvě připomínajícím hledík. Jistě zaujme i barvínkovec (z Madagaskaru, který svým vzhledem připomíná netýkavku. Kvetou rovněž denivky nebo lilie. Už se také blíží období slunečnic, jejichž královnou v botanické zahradě je první červená nízká slunečnice 'Desire Red'. K příchodu léta a slunovratu neodmyslitelně patří i svatojánské rituály a devatero svatojánských bylin, mezi kterými nechybí heřmánek, pelyněk, mateřídouška, ale i kopretiny nebo zvonky. K nim můžete přivonět v oblasti Stráně v blízkosti expozice Zahrada mEDU.

Léto je rovněž obdobím růží, které kromě sytých barev okouzlují i svou výraznou vůní. Sbírku růží botanická zahrada prezentuje v expozici Rozárium, založené v roce 2015 a nacházející se v Horní zahradě. Je téměř výhradně osázena keři Kordesových růží skupiny Parfuma, které jsou šlechtěny právě na vůni. Svou zářivou barvou vyniká velkokvětá růže – čajohybrid Lidka. Návštěvníci si tu mohou prohlédnout tradiční záhonové růže, prostorově náročnější růže sadové, ale i půdopokryvné nebo původní botanické druhy. Zejména vonné růže jsou zastoupeny i v dalších výsadbách v Horní zahradě, například v záhonu u jezírka nelze přehlédnout velmi efektní velkokvětou růži, kultivar Nostalgie.

Botanická zahrada během léta představuje i svou bohatou sbírku hortenzií. Tyto dřeviny, které jsou jedněmi z mála keřů, jež rozkvétají právě v letních měsících, jsou po staletí oblíbeny hlavně v Japonsku. Do Evropy se dostaly až v 18. století. Rychle získaly na oblibě, a to zejména kultivary hortenzie velkolisté (Hydrangea macrophylla). V trojské zahradě najdete přes 60 kultivarů! Pěstují se tu však i jiné druhy, například hortenzie stromečkovitá (Hydrangea arborescens), hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata), hortenzie pilovitá (Hydrangea serrata), hortenzie drsná (Hydrangea aspera) nebo popínavá hortenzie řapíkatá (Hydrangea petiolaris) a jí příbuzný rod Schizophragma neboli klanostěnka. V Japonské zahradě je možné obdivovat především kultivary hortenzie velkolisté, drsné nebo pilovité. V Horní zahradě lze „procestovat“ Ameriku. Rozkvétá expozice Severoamerické prérie, kterou momentálně opanovaly květy třapatkovky (Echinacea) a v květu budou pokračovat plamenky, zápleváky a třapatky. V expozici Severoamerické polopouště nyní rozkvétají suchomilné juky. Do tropů se zájemci mohou vypravit ve skleníku Fata Morgana. Ve stínu deštného lesa se v parných dnech dočkají i lehkého ochlazení a osvěžení a mohou se tu pokochat květy různých tropických rostlin anebo ještě zahlédnout exotické motýly, kteří si tu po výstavě žijí vlastním životem.

Kurátorská provázení

Kurátoři Botanické zahrady Praha zvou na prohlídky jednotlivých expozic. V rámci těchto procházek nahlédnou návštěvníci v doprovodu těch nejpovolanějších pod pokličku pěstování rostlin z celého světa. Blíže poznají například trvalky či sukulenty, pozornost bude věnována zajímavému tématu choulostivých dřevin. Komentované prohlídky probíhají ve vybrané čtvrtky až do září vždy od 17.00 hodin. Účast na nich je v ceně standardního vstupného.       

4. 7.            Dřeviny na hraně: choulostivé druhy pěstované celoročně venku (Tomáš Vencálek)

18. 7.          Trvalky amerických prérií (Petr Hanzelka)

Zdroj: Botanická zahrada Praha*

logo Botanické zahrady Praha

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down