01.10.2009 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Letní Lysá potřinácté

I přes nešťastnou třináctku a ne právě povzbudivé předpovědi, dopadly letošní Květy v Lysé nad Labem nad očekávání dobře. Prezentace určená především drobným zahrádkářům opět nabídla bohatou přehlídku kvetoucích cibulovin a širokou nabídku výpěstků k prodeji. Není se tedy co divit, že většina z návštěvníků opouštěla lysské výstaviště příjemně unavena prohlídkou a obtěžkána zakoupenými rostlinami a materiálem.

Výhodou výstaviště v Lysé nad Labem je bezesporu blízkost tratě Českých drah na trase Praha – Nymburk. Této možnosti dopravy využilo mnoho z 30 tisíc návštěvníků.

Tradiční spolupráce
Čtyřdenní celostátní výstava květin, kterou výstaviště hostilo začátkem července, byla slavnostně zahájena za přítomnosti mnoha významných hostů. Jmenujme například předsedu senátu České republiky Přemysla Sobotku, předsedu Českého zahrádkářského svazu Josefa Kříže, velvyslance vietnamské socialistické republiky Vuong Thua Phong s chotí, poslance parlamentu ČR Pavla Kováčika či mediálně známého psychologa Jana Cimického.
Úvodního slova se ujal Josef Kříž, předseda Českého zahrádkářského svazu, který je tradičním partnerem výstavy. Poděkoval všem členům, kteří se na výzdobě výstaviště podíleli a upozornil, že jim letošní počasí přípravu rozhodně neusnadnilo. Upozornil návštěvníky, že mají v rámci výstavy možnost využít zahrádkářskou poradnu, jejíhož vedení se ujal Stanislav Peleška a Václav Větvička. Za účasti zástupců obou zemí proběhl křest knihy prof. Pavla Valíčka Léčivé rostliny Číny a Vietnamu s následnou autogramiádou.

K vidění byla i wolemia
Vrchní halu výstaviště obsadil další ze spolupracovníků – Bonsai centrum Libčany, společnost, která vedle vlastní produkce bonsají nabízí i možnost účasti na některém z mnoha seminářů a výstav. Ve spolupráci s dalšími pěstiteli bonsají zde vznikla rozsáhlá expozice těchto stromů v misce a ikeban. Mezi další vystavovatele patřila i společnost Zahrada Teplá, Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové, skalničky Arnošta Petery, sukulenty Jaroslava Bittmana či Zahradnictví Dahlia. Na nepostradatelnost včel v rostlinné produkci upozorňovalo Střední odborné učiliště včelařské a Včelařské vzdělávací centrum, o. p. s., Nasavrky.
K vidění zde byly i exempláře druhohorní rostliny Wolemia nobilis, jejíž zhruba 60cm výpěstek pořídíte za 3,5 tisíce Kč. V přírodě je známo méně než 100 dospělých stromů, a proto je nyní wolemie středem pozornosti významných výzkumných prací. Kdo měl zájem, mohl se dozvědět, jaké podmínky ji nejvíce vyhovují, jakou půdu vyžaduje či jaké hnojivo je nejvhodnější použít.

A ta vůně!
Hala B již klasicky skrývala ústřední výstavu celé výstavy. Na ploše dvou tisíc metrů čtverečních vytvořili členové ČZS rozsáhlé květinové aranžmá – nepřeberné množství květů lilií a denivek doplnily letničky v plném květu, růže či další okrasné rostliny a unaveným návštěvníkům nabídla i možnost posezení ve vyzdobené hale.
Každoročně probíhající zahrádkářské trhy naplnily tašky návštěvníků k prasknutí. Vedle okrasných rostlin si mohli drobní pěstitelé odnést i zahrádkářské potřeby, zajímavé publikace či využít široké nabídky stánkařů ve spodní hale výstaviště.
Kdo zná lysské výstaviště, umí si atmosféru představit i bez dlouhého vyprávění. A kdo ne, má možnost ji poznat například na výstavě Zemědělec, kterou bude výstaviště hostit v první říjnové dekádě. I zahradníci si zde jistě přijdou na své.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down